Demolka w Google Play – deweloperzy zgłaszają spadki liczby pobrań nawet o 95%

Demolka w Google Play – deweloperzy zgłaszają spadki liczby pobrań nawet o 95%

01.07.2018 19:28, aktual.: 02.07.2018 10:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mogłoby się wydawać, że jednym z największych problemów, z jakimi boryka się sklep Google Play jest duża ilość szkodliwego oprogramowania i fałszywych aplikacji, jakie wciąż przedostają się przez mechanizmy Google Protect. Mimo że korporacja z roku na rok chwali się kolejnymi udoskonaleniami algorytmów i skracaniem czasu reakcji na zgłoszenia, to wciąż od czasu do czasu Google Play zamiast być oazą spokoju dla użytkowników Androida – staje się wektorem ataku.

To jednak tylko jeden z problemów, a być może nie najważniejszy. Nie zraża on bowiem deweloperów, którzy chcą uczciwie dostarczać w pełni funkcjonalne i mniej lub bardziej przydatne aplikacje mobilne. Problem w tym, że im także w ostatnim czasie Google dało popalić. W wyniku wciąż bliżej nierozpoznanych błędów w aktualizacji algorytmów wyszukiwania i sugerowania aplikacji, deweloperzy odnotowują w ostatnim czasie katastrofalne spadki liczby pobrań. Nie sposób chwalić także reakcji korporacji, która ogranicza się do lakonicznych, niemal automatycznych odpowiedzi.

Spadek liczby pobrań po nieszczęśliwej aktualizacji Google Play.
Spadek liczby pobrań po nieszczęśliwej aktualizacji Google Play.

Naszą uwagę na ten problem zwrócił Mirosław, który od 2012 roku zajmuje się rozwijaniem aplikacji mobilnych jako niezależny programista. Mniej więcej od 19 czerwca zaczął on napotykać w statystykach pobrań poważne spadki, czym nie omieszkał podzielić się ze społecznością. Szybko okazało się, że deweloperzy skupieni między innymi na forach silnika Unity czy xda-developers, napotykają podobne problemy. W ekstremalnych przypadkach liczba pobrań w ciągu zaledwie paru dni spadła nawet o 95%. A to, jak wskazuje Mirosław, wiąże się z ogromnymi stratami:

Aby apka była w TOP5 w swojej kategorii w większości państwa na świecie to proszę mi uwierzyć - potrzeba dużo pracy w to włożyć. Mogę powiedzieć, że taki spadek pobrań jest niemalże wprost proporcjonalny do strat finansowych czerpanych (w moim przypadku) przede wszystkim z reklam. Dla wielu małych firm jest to bardzo duży cios i jeśli sytuacja się utrzyma to przestaną być wypłacalni dla swoich pracowników. Większość developerów jawnie mówi o spadkach rzędu 80-95%.

Gdzie leży problem? Przede wszystkim po 19 czerwca zaczęli odnotowywać zmiany w systemach polecania aplikacji, konkretniej sugerowania na podstawie aktualnie przeglądanej pozycji. Oczywiście samo nasuwa się, że takie działanie Google nie jest dziełem przypadku i stanowi jakąś formę pozycjonowania w sklepie. Jak jednak ustalili będący ze sobą w kontakcie deweloperzy, problemy dotykają nie tylko niszowych aplikacji, ale także pozycji z setkami tysięcy pobrań dziennie i średnią ocen przekraczającą 4,5.

Ale fakt jest taki, że ich polecenia aplikacji w sekcji „podobne” są po prostu błędne. (…) Aplikacja dla najmłodszych, a obok w podobnych aplikacja zakupowa czy obsługa klientów jakiegoś tam banku. Absurd! Jeśli tak ma wyglądać polepszenie algorytmów przez Google to coś jest naprawdę nie w porządku. Rozumiem, że Google próbuje testować nowe mechanizmy (prawdopodobnie zaprzęgając do tego AI), ale powinni robić to powoli/etapami, aby można było się do tego dostosować. – dodaje Mirosław.

Niestety, wszelkie oficjalnie stanowiska Google w tej sprawie ograniczają się do przygotowanych wcześniej na podobne okazje formułek – na próżno liczyć na komunikat na oficjalnym blogu czy deweloperski komunikat. Hipoteza o testach nowych „inteligentnych” metodach kojarzenia aplikacji wydaje się trafna, jednak wiele kontrowersji budzi, że społeczność nie została przed o nich powiadomiona, ani przed nimi zabezpieczona. W ten sposób Google Play, a razem płynność finansowa wielu studiów, staje się poletkiem doświadczalnym, nie zaś solidną platformą dystrybucji oprogramowania.

Zwróciliśmy się już do polskiego oddziału Google z prośbą o ustosunkowanie się do sprawy. Czy napotkaliście na podobne problemy w przypadku własnych aplikacji? A może jako użytkownicy Google Play zauważyliście, że skuteczność sugestii poleciała w ostatnim czasie na łeb na szyję? Nie zapomnijcie dać znać w komentarzach.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (73)