Diaspora* — czy jest już za późno i skąd Google wziął pomysł na Kręgi?

Diaspora* — czy jest już za późno i skąd Google wziął pomysł na Kręgi?

14.05.2012 15:19, aktualizacja: 15.05.2012 14:36

Diaspora* to projekt serwisu społecznościowego, który szanuje prywatność użytkowników. Podobnie, jak inne serwisy tego typu, Diaspora* została wyposażona w tagi (#), możliwość przesyłania dalej postów, kierowanie wypowiedzi do konkretnych użytkowników (@) i „lubienie” wypowiedzi innych użytkowników przez dawanie im serduszek. Diaspora pozwala ponadto połączyć się z użytkownikami Facebooka, Twittera, Tumblra i innych, a wszystko to dzieje się na otwartoźródłowej, zdecentralizowanej platformie. Projekt powstaje od dwóch lat, ale wciąż nie jest ukończony. Prace nad Diasporą* ruszyły na nowo w styczniu.

O istnieniu Diaspory* przypomniał Bloomberg przy okazji informacji o tym, że zbliża się koniec długiego procesu rozwoju platformy i w końcu ukaże się ona oczom nie tylko deweloperów i testerów. W ciągu najbliższych dwóch miesięcy Diaspora* dołączy do Y-Combinatora (inkubator startupów, który pomógł wybić się między innymi Dropboxowi, Airbnb i Scribdowi) i niedługo potem powinna otworzyć się na użytkowników.

Czy otwarta, rozproszona platforma społecznościowa, która daje użytkownikom pełną kontrolę nad jego danymi, wybije się na rynku, który Facebook, Twitter i Google mają na własność? Ochrona prywatności nie jest czynnikiem docenianym przez masowego odbiorcę, który woli zbudować ze znajomymi farmę, niż martwić się o to, że dostaje profilowane reklamy. Dwa lata temu świeża platforma mogłaby konkurować z obecnymi gigantami, zwłaszcza że Facebook wprowadzał, lekko mówiąc, niekorzystne dla prywatności zmiany w regulaminie. Jednak świat idzie do przodu — Facebook ma prawie miliard użytkowników, Google konsoliduje swoje usługi w jeden wielopoziomowy serwis… i w tej chwili nie ma tu już miejsca na prostą usługę, która wyróżnia się jedynie poszanowaniem prywatności.

Diasporę* odróżniają od reszty już jedynie ideały, gdyż wszystko inne zostało już skopiowane gdzie indziej. Twórcy platformy we wrześniu ubiegłego roku byli dumni, że Google skopiował ich pomysł i stworzył na Google+ Kręgi, które niedługo potem w nieco zmienionej formie znalazły się na Facebooku. Nawet projekt strony Google+ był niepokojący podobny do Diaspory*… ale co z tego? Użytkowników nie obchodzi, czy będą używać serwisu, który wymyślił Kręgi — będą używać serwisu, w którym ich kręgi będą pełne znajomych.

Zespół tworzący Diasporę* to rozumie i pracuje nad coraz ciekawszymi rozwiązaniami, które pozwolą wyróżnić ich produkt. W planach jest możliwość wybierania wyglądu dla postów (ciekawe, czy Google już pracuje nad wprowadzeniem „skórek” dla postów na G+), dobrowolnego dzielenia się niektórymi swoimi informacjami z zaufanymi firmami, czy kafelkowy układ strony ze swoim strumieniem… Niestety o innych „Szanujących prywatność” projektach, jak Friendica czy Identi.ca słyszał mało kto, ale Diaspora* ma potencjał. Oby tylko się pospieszyła.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)