10 pytań do... Microsoft Polska - odpowiedzi cz.1.

Jak pamiętacie (mam nadzieję) w sierpniu zadawaliście pytania

Agnieszce Dziedzic - PR Lead Microsoft Polska


.
W międzyczasie odbyła się m. in. polska premiera Windows 8.1, ja miałem urwanie głowy w życiu zawodowym, PR Microsoftu urwanie głowy z imprezami - jednak udało się, poniżej pierwsza część odpowiedzi na wasze pytania.
Pytania i odpowiedzi są pogrupowane, ponieważ trafiły do różnych działów MS.
Miłej lektury części pierwszej.

I

1. Microsoft Linux 1.0 - kiedy premiera? ;)

Obecnie Microsoft skupia się wyłącznie na rozwoju systemów operacyjnych z rodziny Windows równocześnie współpracując ze społecznościami OpenSource także tymi zajmującymi się rozwojem Linux.

2. Windows RT -> Dlaczego na tabletach nie ma tego samego systemu, który jest na smartfonach?

Windows RT jest systemem dedykowanym tabletom PC. Użytkownikom tych tabletów zapewnia więcej możliwości przez udostępnienie szeregu funkcji, które wynikają np. ze specyfiki sprzętu, czy różnic między tabletami PC, a smartfonami.

3. Czy wyświetlanie reklam w nowym Windowsie pani rzecznik uważa za etyczne? Nikt nie burzy się na podobne praktyki w produktach bezpłatnych, ale Microsoft swojego systemu nie rozdaje na ulicy. W ten sposób stoi w rozkroku, trzyma po jednej nodze w każdym ze światów i z obu stara się czerpać zyski, a użytkownik może mieć wrażenie otrzymania produktu niepełnowartościowego. Żądza pieniądza czy przysłowiowe wręcz zapóźnienie Microsoftu na rynku internetowym?

Reklamy w Bing w systemie Windows 8.1 są zintegrowane tylko z funkcją wyszukiwania w internecie wbudowana w system. Reklamy nigdy nie są wyświetlane w wynikach wyszukiwania w urządzeniu lokalnym, a jedynie w wynikach wyszukiwarki internetowej w ramach funkcji inteligentnego wyszukiwania („Smart Search”). Microsoft nie uzyskuje dostępu do żadnych informacji na urządzeniach lokalnych użytkowników, nie przegląda ich ani ich nie wykorzystuje w celu dostarczania reklam związanych z wyszukiwaniem. Reklamy te zależą wyłącznie od haseł wyszukiwania wprowadzanych przez użytkowników i są dostarczane na takiej samej zasadzie jak w wyszukiwarce Bing.com. Użytkownicy mogą wybrać źródła, z których funkcja inteligentnego wyszukiwania („Smart Search”) powinna dostarczać wyniki. Mogą zatem zdecydować, czy wyniki wyszukiwania mają obejmować informacje ze wszystkich źródeł, w tym z Internetu, czy też tylko z lokalnego urządzenia. Usługa reklam jest obecnie dostępna wyłącznie w Stanach Zjednocznonych, Wielkiej Brytanii i Kanadzie.

4. Co stało za podjęciem decyzji, że DirectX 11.2 będzie dostępny tylko na Windows 8.1.? Rozumiem jeszcze brak tej wersji dla Windows 7, chociaż na poziomie jądra oba systemy nie wiele się różnią. O tyle decyzji czemu nie będzie tego DirectX na Windows 8 już nie rozumiem. Czy ta decyzja została podjęta na podstawie jakiś ograniczeń technologicznych w poprzednich wersjach Windows czy jest to zwykłe naciąganie klientów, by kupowali/aktualizowali Windowsy na wersji 8.1?

Decyzja ta jest związana z zależnością DirectX 11.2 od nowych funkcjonalności wprowadzonych dopiero w Windows 8.1.

5. Czy i kiedy Bing w Polsce będzie działał tak jak na rynku amerykańskim?

Prowadzimy stałe prace nad lokalizacja usług BING na rynek polski. Dedykowany zespół współpracuje z dostawcami treści i usług internetowych nad jak najlepszym dostosowaniem usług i aplikacji BING do polskiego rynku.

6. W wypadku porównania Windows 8 do zbliżającego się 8.1 dobrze widać, że firma zdecydowała się na umieszczenie znacznie większej ilości opcji w ustawieniach trybu modern. W efekcie wychodzi na to, że obok tradycyjnego panelu sterowania powstaje drugi, o coraz bardziej podobnych możliwościach, ale w formie modern. Czy w dłuższej perspektywie planowane jest usunięcie standardowego panelu sterowania? Jeżeli tak, to czy takie plany dotyczą również niektórych innych elementów systemu?

Nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na pytania dotyczące przyszłych funkcjonalności systemu w chwili obecnej. Po wypuszczeniu wersji BETA lub PREVIEW kolejnych wersji systemu będzie się można zapoznać z ich funkcjonalnością.

7. Jak będzie wyglądał dalszy rozwój systemu Windows 8? Czy za rok zostanie oddany nam Windows 8.2?

Nie jesteśmy w stanie dyskutować o planach wydawniczych kolejnych wersji systemu Windows, Obecnie skupiamy się na premierze Windows 8.1.

8. Windows 8.1 będzie miał podniesiony numer jądra do NT 6.3, czy w związku z tym Microsoft planuje jakieś usprawnienia w jądrze systemu?

Techniczne informacje dotyczące zmian w jądrze są dostępne na portalu TechNet.microsoft.com

9. Czy w przyszłych wersjach systemu Windows zamierzacie zostawić obecny model aktualizacji, czy może zamierzacie wprowadzić zmiany (przykładowo comiesięczne paczki aktualizacyjne)?

Nie możemy spekulować o planach wydawniczych kolejnych wersji systemu Windows, Obecnie skupiamy się na premierze Windows 8.1.

II

1. Patrzę co się dzieje z licencjami Office i widzę, że powoli znikają licencje dożywotnie. Pojawia się abonament. Czy następne systemy operacyjne też będziemy wynajmować w modelu abonamentowym?

Wraz z wprowadzeniem na rynek nowej wersji Office, Microsoft poszerzył ofertę konsumencką o usługi Office 365. Obecnie klient ma do wyboru, tak jak dotychczas licencje wieczyste lub subskrypcję usługi Office 365. Office 365 jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy mamy w domu więcej komputerów, chcemy się dostać do naszych dokumentów z wielu urządzeń z różnych miejsc. Korzystając z tej wersji usługi uzyskujemy dodatkowo minuty na połączenia międzynarodowe Skype oraz dodatkowe miejsce na dysku SkyDrive. Jeśli chodzi o system operacyjny to nie posiadamy żadnych informacji dotyczących zmian obecnych modeli licencjonowania.

2. Czy kiedykolwiek będzie można skonfigurować licencję Office 365 wg. własnych potrzeb? (przykład: wybieramy liczbę stanowisk, wybieramy programy z których chcemy korzystać i okres czasu).

Można to zrobić już dziś. Office 365 to Office Professional w najnowszej wersji (obecnie 2013) instalowany na komputerze oraz usługi dodatkowe czyli Lync Online, Exchange Online oraz SharePoint Online. Można oczywiście wybrać cały pakiet, ale jeżeli ktoś potrzebuje tylko jednego albo dwóch elementów z oferty, również może taką opcję wybrać. Ponadto różne plany usługi Office 365 są dostosowane do potrzeb różnych segmentów rynku i różnych klientów: np. małe firmy ( Office 365 Small Business Premium dla maksymalnie 25 użytkowników z możliwością dokonywania opłat miesięcznych), średnia firma (Office 365 Midsize Business, maksymalna ilość użytkowników - 300), duże przedsiębiorstwa (Plany E z nieograniczoną ilością użytkowników) także oferta dla konsumenta (Office 365 Premium dla Użytkowników Domowych, z możliwością instalacji na 5 komputerach PC lub Mac, jak również urządzeniach przenośnych) oraz dla Studentów i Nauczycieli Akademickich (Office 365 dla Studentów z możliwością instalacji na 2 komputerach PC lub Mac)

3. Niedawno pojawiła się wersja mobilna pakietu Office dla Androida. Dlaczego Microsoft nie zdecydował się na zawarcie w nim modułu od prezentacji, dlaczego OneNote ciągle jest w tym wypadku oddzielnym tworem?

W ramach Office Mobile dla Android dostępne są aplikacje Word, Excel i Power Point, które umożliwiają dostęp do dokumentów użytkownika umieszczonych na dysku SkyDrive lub SkyDrive Pro. One Note to aplikacja, która już wcześniej została udostępniona dla użytkowników urządzeń z systemem Android.

4. Czy kiedykolwiek Office na Androida i IOS nie będzie zależny od wykupionej licencji na Office 365?
Patrząc na możliwości programu na tych platformach, wykup licencji można traktować jak kiepski żart. Skoro na Windows Phone Office nie jest uzależniony od licencji na Office 365, dlaczego na innych systemach jest zupełnie inaczej?

Office Mobile dla Androida i iOS dostępny jest bezpłatnie dla subskrybentów usługi Office 365 i stanowi benefit tej usługi, nie mamy na razie planów na udostępnienie Office Mobile do zakupu w sklepie Google Play ani Apple Store.
Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, możliwość instalacji i korzystania z Office Mobile na platformie iOS oraz Android jest dodatkowym benefitem dla subskrybentów Office 365.. Po uzyskaniu subskrypcji na swój komputer PC lub Mac klient może bez żadnych dodatkowych opłat korzystać z Office na platformie mobilnej.

5. Subskrypcja Office 365 oferuje coraz więcej dodatkowych funkcji, ostatnio został dodany abonament Xbox Live Gold, czy firma Microsoft planuje jeszcze jakieś bonusy dla użytkowników tego pakietu?

Microsoft na bieżąco dodaje benefity do usługi Office 365 – abonament Xbox Live Gold jest czasową ofertą promocyjną i dotyczy zakupu konsumenckich wersji usługi Office 365 (Office 365 Premium dla Użykowników Domowych oraz Office 365 dla Studentów) W tym momencie nie możemy przedstawić kolejnych planowanych promocji Office 365.

6. Czy będzie jakakolwiek promocja na Office dla użytkowników domowych tak jak to było w wersji 2007? Bodajże zakupiłem go wtedy za chyba 199 zł z licencją na 3 stanowiska i przyznam że bym zrobił update do nowej wersji jednak cena w okolicach 450 zł za 1 stanowisko jest nie do zaakceptowania jak dla mnie...

W sprawie cen i promocji prosimy o kontakt z Partnerami handlowymi Microsoft. Zarówno sklepy stacjonarne jak i internetowe oferują różne promocje np. w połączeniu z zakupem laptopów.

7. Użytkownicy dostali Office Compatibility Pack, który dodaje obsługę OpenXML-a nawet do starego Office'a 2003, za to żaden pakiet starszy niż Office 2013 nie wspiera formatu ODF 1.2. Dlaczego jeszcze nie wydano OCP w wariancie dla ODF, kiedy (jeśli w ogóle) się to stanie i czy obejmie Office 2007/2010? Kiedy Microsoft przestanie dyskryminować klientów niekorzystających z OpenXML-a, dlaczego aktualizacje są wydawane bardzo rzadko i kiedy się to zmieni?

Aktualizacje do Microsoft Office wydawane są w trybie - minor updates - około 1 miesiąc, major updates - około 3 miesiące, zbiorcze service packi - około 1 rok. Nie czujemy, aby Klienci niekorzystający z OpenXML byli w jakikolwiek sposób dyskryminowani. Wszystkie wersje, nawet najnowsza cały czas umożliwiają zapis dokumentów w starszych popularnych formatach jak .doc, .rtf, .xls czy .csv, nikt nie jest zmuszany do zapisu dokumentu w formaccie OXML (docx, xlsx itd.)

8. Co się stało z Office na 3 stanowiska?

Wraz z wprowadzeniem na rynek nowej wersji Office zróżnicowano również model licencjonowania. Oprócz licencji wieczystych (instalowanych na 1 urządzeniu) udostępniliśmy dla konsumenta usługę Office 365 z możliwością zainstalowania aż na 5 komputerach PC lub Mac. Wprowadziliśmy również Office 365 Small Business Premium – usługę dostępną dla małych firm (1 licencja umożliwia instalację na 5 komputerach PC lub Mac)

9. Obecnie cena Office 2013 na 1 stanowisko, jest droższa niż kiedyś Office 2010 na 3 stanowiska. Co spowodowało taką podwyżkę?

Cenę ustalają autoryzowani Partnerzy Microsoft, sugerujemy zapoznanie się z ich ofertami handlowymi. W związku ze zmianą i zróżnicowaniem oferty pojawiły się nowe produkty/usługi np. Office 365 dla Studentów – 4 letnia subskrypcja w atrakcyjnej cenie.

10. Dwa pytania od użytkownika iOS oraz abonenta usługi Office 365 Dlaczego dostępny w App Store pakiet nie jest zoptymalizowany dla tabletów ? 2. Czy przewidujecie Państwo "odchudzenie" aplikacji OneNote dla IOS ? Ewenementem jest to iż notatnik jakim jest OneNote zajmuje więcej przestrzeni w pamięci urządzenia niż cały pakiet Office Mobile for Office 366 Subscribers.

Cały czas pracujemy nad udoskonaleniem naszych produktów. Dostępny w AppStore Office Mobile, zgodnie z opisem jest dostosowany do smartfonów, choć można go również zainstalowac na tabletach firmy Apple. Dzięki wprowadzeniu nowego modelu dostarczania Office klientom końcowym, jesteśmy w stanie skrócić cykle produkcyjne i odświeżanie wersji. Klienci mogą się więc spodziewać, że będą mieli coraz doskonalszą, zawsze najnowszą wersję office na swoich urządzeniach.

11. Kiedy w końcu Microsoft Office 365 będzie z opcją wykorzystywania komercyjnego przez osoby nie mające firmy a pracujące np. w domu jako freelancer?

Już teraz jest to możliwe. Ta wersja to Office 365 Small Business Premium.

12. kiedy ukarzę się office modern ui i czy będzie on offlinową i darmową wersją webapps, czy bezie to pełnoprawny płatny office, czy i jak będzie się on integrować z aplikacją skype oraz poczta, kalendarz, et cetera pod modern, i co z xbox music i video

W modern UI dostępne są na dziś OneNote MX oraz Lync MX, nie mamy na razie nic nowego do ogłoszenia w kwestii innych aplikacji pakietu Office.

13. Czy aplikacje z pakietu MS Office (zwłaszcza OneNote) dla Symbiana będą jeszcze aktualizowane?

Nie mamy na razie nic nowego do ogłoszenia w sprawie rozwoju aplikacji Office na platformie Symbian

14. Dlaczego proofing tools dla Office 2010 są płatne a dla 2013 darmowe?

Wraz z wprowadzeniem na rynek nowej wersji Office 2013 zmieniła się również polityka firmy dotycząca narzędzi sprawdzających – są one teraz dostępne bezpłatnie.

15. Czy Lync nie ma się czego obawiać kiedy to MS skupia się na rozwoju Skype? Planujecie integrację lub coś podobnego? Bo w sumie obie usługi mają dużo wspólnego...

Wejście programu Skype do rodziny produktów firmy Microsoft otwiera nowe możliwości realizacji scenariuszy ujednoliconej komunikacji dla setek milionów ludzi i powoduje, że zaawansowane formy komunikacji biznesowej stają się rozwiązaniem uniwersalnym. Naszym pierwszym krokiem jest umożliwienie nawiązywania połączeń audio i komunikacji przy użyciu wiadomości błyskawicznych między użytkownikami programów Lync i Skype. Klienci używający programu Lync mogą korzystać z globalnego zasięgu programu Skype w celu łączenia się i współpracy z dostawcami, klientami i partnerami z zachowaniem bogactwa funkcji programu Lync dla przedsiębiorstw.
Rozwijamy natomiast intensywnie obie linie narzędzi komunikacyjnych koncentrując się na jak najlepszym dostosowaniu ich do potrzeb odpowiednich grup odbiorców, czyli Skype'a dla Klientów niekomercyjnych oraz Lync’a dla firm.

CDN :)