Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Zapiekanka od djfoxer'a.

Krótki wpis o tym, jak dzięki publikacji DjLeo o wypiekaniu kart graficznych (Gotowanie z DjLeo), upiekłem kartę, którą właściciel już chciał wyrzucić na śmietnik.

Pacjent

EVGA GeForce 8800GTS 512MB

Objawy

Niemożność uruchomienia komputera. Żadnych sygnałów z płyty głównej. Nic, cisza, tak jakby płyta główna nie dostawała napięcia (możliwe spięcie).

Wywiad

Po kilkunastu miesiącach od zakupu, grafika zaczęła wyśwetlać artefakty. Okazało się, że w tym modelu układ chłodzenia po pewnym czasie nie był w stanie dobrze schłodzić karty. Skutkowało to występowaniem artefaktów.

Poprzedni właściciel będąc świadomy możliwości utraty gwarancji, zdejmuje górną plastikową pokrywę karty graficznej. Zakłada wiatraczek i przykręca go do odsłoniętego radiatora. Pomimo zwiększenia hałasu artefakty zniknęły.

Radość nie trwała długo. Kilka miesięcy później artefakty pojawiły się ponownie i karta padła.

W tym momencie karta graficzna została przyniesiona do djfoxer'a, w celu sprawdzenia. Jego komputer również odmówił współpracy. Werdykt: "karta padła, idzie do kosza".

Mimo tego, iż byłem świadom tego, że karta jest już nienadająca się do użycia. Postanowiłem ją jeszcze potrzymać. Kiedyś znajomy oddał do serwisu płytę główną, którą opalano w celu roztopienia lutów. Kilka dni wcześniej zaś, na wykopie był wpis odnośnie wypiekania podzespołów.

Przełomem był wpis DjLeo, gdzie nasz zacny Kolega, wypiekł z sukcesem kartę graficzną. To był impuls, do działania! Dzięki :)

Diagnoza

Karty z NVIDII z serii GeFroce 6x - 9x mają "wadę fabryczną", polegającą na złym składzie cyny lub zwyczajnie jest jej miejscami za mało. Po dłuższym działaniu cyna się utlenia, co powoduje powstanie tzw. zimnych lutów (Wiki: Zimny lut). Skutkiem tego są artefakty, a następnie układ przestaje działać.

Leczenie

Jako leczenie zastosowano, ogólnie znaną technikę wypiekania. W piekarniku elektrycznym (niewielkim) ustawiono temperaturę na 180 st. C. Po osiągnięciu zadanej temperatury, włożono grafikę lutami do góry, po uprzednim przygotowaniu (zdjęcie chłodzenia, wyłożenie tacy folią aluminiową i zrobieniu kulek, na których spoczywała grafika). Czas pieczenia ustawiono na dokładnie 8 min. i 30 s (temperatura pieczenia 160 st. C).

Po upieczeniu, grafika ochłodziła się. Żaden kondensator nie ucierpiał, ani inna część karty. Zaaplikowano nową pastę termoprzewodzącą (sposobem Smile) i złożono całą grafikę.

Po podłączeniu do komputera, okazało się, że wszystko działa jak należy :) Pełen sukces!

Zakończenie

Dziękuję serdecznie dla poprzedniego właściciela karty, że zgodził się oddać "uszkodzoną grafikę", dla T. za pożyczenie przejściówki Dsub-Dvi, oraz oczywiście dla autora wpisu Gotowanie z DjLeo.

Dziękuję i Pozdrawiam 

sprzęt porady hobby

Komentarze

0 nowych
command-dos   18 #1 15.11.2011 14:58

Wśród gąszczu wpisów z telefonami komórkowymi, ten jest rodzynkiem, który smakuje wyyybooornieee. Mam nadzieję, że w końcu admini pójdą po rozum do głowy i przestaną dawać na główną wpisy o telefonach (demotywuje mnie to do przeglądania DP) - gdybym chciał poczytać o telefonach, poszedłbym na jakiś telopolis, czy coś w tym stylu...
BTW - szkoda, że wszystkie niesprawne nvidie wywaliłem... Były i takie z artefaktami :(

xomo_pl   24 #2 15.11.2011 15:39

ciekawy pis, szkoda, że nie było tego w 2009roku :P kiedy to padła mi grafika (żółte "pasy" na ekranie bios z tego co pamiętam) w kompie i wymieniłem ją gdyż nikt naprawić nie chciał...
Mam ją do tej pory schowaną, więc jak ktoś chce to tanio sprzedam :P

djfoxer   19 #3 15.11.2011 22:26

@command-dos
A jeśli byłoby o programowaniu na WP7? :)

klopas   7 #4 17.11.2011 17:05

@zomo_prl, połączenie piekarnik + grafika jest znane od dawna i nawet te niby profesjonalne naprawy zazwyczaj tak w polsce wyglądały ;)

na radkach podobno rzadziej działa, ale można spróbować

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #6 17.11.2011 20:33

Nie ma za co :)

  #7 20.11.2011 06:41

Ten sam problem dotyczy laptopow HP i Qompaq z grafika nvida 6100. Dokaldnie ta sama meoda pozwala przywrocic sprzet do zycia.

command-dos   18 #8 22.11.2011 11:29

ok, panowie... zrobiłem swój pierwszy wypiek. Jak na początkującego, to wybrałem sobie potrawę dosyć kosztowną ;) aczkolwiek nie moją i za zgodą właściciela. Netbook HP Mini 2133 - a mówiąc ściślej, to jego płyta główna. Objaw był taki, że po załączeniu urządzenia pokazywał się napis HP i dalej BIOS jakby się zamroził, więc go trochę podgrzałem i zrobiłem unfreeze ;) Rozebrałem co do jednej śrubki i odkleiłem każdą folijkę z płyty - składanie tego do kupy poszło mi nadzwyczaj sprawnie. Płytę położyłem na dolnym poziomie piekarnika, na blasze z folią, jak na waszych fotach. Zrobiłem kuleczki z folii i podparłem płytę, tak aby wisiała około 2cm nad blachą, chipsetem do dołu. Całość włożyłem do nagrzanego piekarnika do temp. 180C i piekłem przez ponad 8min. Po złożeniu wszystkiego do kupy, zostałem miło zaskoczony ;) dzięki za ten kącik kulinarny ;)

bassrockers   7 #9 22.11.2011 12:41

dodam ze ten sposób działa też z niektórymi modelami płyt głównych, nie pamiętam modelu ale tak naprawiłem płytę ASRocka podajże z socket 939.

djfoxer   19 #10 22.11.2011 17:07

@command-dos
Świetnie, że udało Ci się odratować płytę :) Sposób jest rewelacyjny, zastanawiam się czy nie kupić, tak na próbę, jakiejś "uszkodzonej" grafiki z allegro :P