Do stron internetowych wkrótce zalogujesz się jak do smartfonu – odciskiem palca

Do stron internetowych wkrótce zalogujesz się jak do smartfonu – odciskiem palca

Wykorzystanie czytnika linii papilarnych z depositphotos
Wykorzystanie czytnika linii papilarnych z depositphotos
Oskar Ziomek
11.04.2018 10:43, aktualizacja: 11.04.2018 12:32

W Sieci już wkrótce zacznie funkcjonować nowa metoda uwierzytelniania użytkownika w momencie, gdy ten korzysta z komputera i chce zalogować się do jakiegoś serwisu w Internecie. Nowy standard opracowany przez W3C oraz FIDO Alliance został już dokładnie opisany i pozwala wykorzystać metody logowania, które dostępne są w smartfonie, co wykluczy konieczność posługiwania się hasłem.

Oznacza to, że zamiast po raz kolejny logować się do wybranego serwisu hasłem wpisywanym na klawiaturze, będzie można sięgnąć po smartfon, a tam potwierdzić swoją tożsamość w inny sposób, na przykład PIN-em, rysowanym na ekranie wzorem czy wreszcie metodą związaną z biometrią, a więc na przykład odciskiem palca. Szczegóły od strony technicznej poznać można na GitHubie.

Aby uruchomić nową metodę uwierzytelniania konieczne będzie wpierw zarejestrowanie się na danej witrynie z poziomu smartfona i dodanie go jako urządzenia pozwalającego na przeprowadzenie autentykacji. Od tego momentu, gdy odwiedzimy wybraną stronę na komputerze, widoczna powinna być opcja Zaloguj się przy pomocy telefonu. Wówczas należy po niego sięgnąć i wykorzystać wybraną wcześniej metodę, a więc na przykład skorzystać z czytnika linii papilarnych.

Logowanie do serwisów to jednak nie jedyne zastosowanie. Nowe API pozwoli także wykorzystywać opisywaną metodę uwierzytelniania na przykład podczas dokonywania pojedynczych transakcji finansowych w Sieci. Jak informuje serwis Engadget, rozwiązanie ma być już dostępne w Firefoksie i wkrótce trafić do Google Chrome, Edge'a oraz Opery. Póki co nie pojawiły się jednak informacje odnośnie ewentualnej implementacji przez Apple nowej metody w przeglądarce Safari.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)