Dobre narzędzia dla początkujących muzyków? Warto czekać na darmowe Avid Pro Tools

Dobre narzędzia dla początkujących muzyków? Warto czekać na darmowe Avid Pro Tools

Dobre narzędzia dla początkujących muzyków? Warto czekać na darmowe Avid Pro Tools
24.01.2015 10:22, aktualizacja: 25.01.2015 00:01

Szukasz profesjonalnych narzędzi do tworzenia muzyki, ale nie masz dużego budżetu? Niebawem na rynku znajdzie się produkt, który spełni te wymagania – firma Avid, producent znanego w branży i bynajmniej nie taniego oprogramowania Pro Tools do montowania dźwięku.

Wydawca zamierza udostępnić za darmo nieco ograniczoną wersję narzędzia. Obecnie na swojej stronie informuje o planowanych możliwościach programu Pro Tools | First, a także bada zainteresowanie rynku oprogramowaniem. Zainteresowani mogą dopisać się do listy oczekujących, podając swój adres e-mail, imię i nazwisko oraz branżę. Osoby zapisane w pierwszej kolejności dowiedzą się o dostępności produktu.

Introducing Pro Tools | First

Możliwości Pro Tools | First zostały tak przygotowane, aby spełnić podstawowe wymagania początkujących artystów i osób, które chcą wypróbować możliwości oprogramowania Avid bez subskrypcji i bez kupowania sprzętu (wersja Express jest dołączana do interfejsów MIDI Mbox). Wydawca pomyślał też o możliwości zarabiania i planuje wprowadzić sklep z dodatkami, które część możliwości programu odblokują.

Darmowe oprogrmowanie pozwoli komponować, nagrywać, edytować i miksować muzykę na tak samo wysokim poziomie, jak jego większe rodzeństwo, za pomocą specjalnego interfejsu, adaptera USB lub też karty dźwiękowej komputera. Program pozwoli jednak nagrywać z maksymalnie czterech wejść jednocześnie i zapisać maksymalnie 16 ścieżek. Liczba projektów, jakie można edytować w programie, została ograniczona do trzech, a możliwości przechowywania do chmury firmy Avid. Nie znajdziemy tu także eksportu do iTunes, SoundCloud i plików w formacie MP3, możliwości pracy z dźwiękiem przestrzennym i filmami, obsługi niektórych formatów wtyczek i wielu zaawansowanych narzędzi. Część z tych komponentów będzie można dokupić w razie potrzeby.

Co więc można będzie zrobić? Sesje nagraniowe będą mogły korzystać z szablonów dla różnych stylów muzycznych (EDM, rock, pop, jazz, hip-hop), w których znajdziemy także pomocnicze sample, typowe dla gatunku, fragmenty podkładu do uzupełnienia tła i efekty. Nie zabrakło instrumentów wirtualnych, dla których ścieżki można układać „nuta po nucie” w edytorze MIDI. Dzięki wbudowanemu syntezatorowi Xpand!2 można uzyskać brzmienie instrumentów klawiszowych, smyczkowych, perkusyjnych, dętych i całej gamy elektrycznych urządzeń, z których można wydobyć dźwięki. Znajdziemy tu także narzędzia pozwalające poprawić tempo nagranych ścieżek, w tym także wokalnych.

Pro Tools | First będzie dostępny w pierwszej połowie tego roku. Będzie można pracować na nim na Windowsie i OS X. Producent obiecuje, że dzięki temu amatorzy będą mogli skorzystać z tych samych narzędzi, co producenci nagrań Beyonce, Lady Gagi czy hollywoodzkich produkcji filmowych.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)