Dokument ACTA udostępniony

Dokument ACTA udostępniony

07.10.2010 14:41

Po kilku latach prac nad porozumieniem antypirackim ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement), dokument ujrzał światło dzienne. Został zamieszczony przez Komisję Handlu, a także przez amerykańskiego reprezentanta ds. handlu, Rona Kirka.

Negocjacje w sprawie ACTA są już praktycznie ukończone, o czym informowaliśmy wczoraj. W Internecie zamieszczono wydanie dokumentu, które najprawdopodobniej stanie się finalną jego wersją. Na skutek negocjacji zniknęło z tekstu wiele kontrowersyjnych zapisów. ACTA nie zmusza też państw, które zatwierdzą dokument do wdrażania postanowień, jeśli nie są one zgodne z lokalnym prawem. Kolejne zmiany to usunięcie szeroko krytykowanego tzw. prawa trzech ostrzeżeń. Zakładało ono, że dostawcy Internetu będą mogli odłączać piratów od Sieci po przesłaniu im ostrzeżenia o nielegalnej działalności. Nie wprowadzono też sugerowanych przez RIAA zmian mających na celu zaostrzenie kar dla piratów.

Karanie za nagrywanie filmów w kinie za pomocą osobistych kamer zostanie w gestii państw, które podpiszą ACTA. Niektóre z zapisów pozostają jednak niejasne, jak choćby dotyczące współpracy biznesu i władz w tropieniu piratów, czy uzyskiwania danych osobowych na podstawie adresów IP. Nic dziwnego, że członkowie Parlamentu Europejskiego zażądali wglądu w dokument. W najbliższym czasie powinniśmy poznać pierwsze opinie specjalistów na temat ACTA.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)