DriveDroid: zastąp zagubionego pendrive'a z systemem operacyjnym swoim androidowym telefonem

DriveDroid: zastąp zagubionego pendrive'a z systemem operacyjnym swoim androidowym telefonem

DriveDroid: zastąp zagubionego pendrive'a z systemem operacyjnym swoim androidowym telefonem
12.05.2014 19:33, aktualizacja: 12.05.2014 19:44

Zdecydowana większość mobilnych aplikacji należy do kategoriiZainstaluj, Zabaw się, Zapomnij. Od czasu do czasu pojawiają sięjednak perełki, które potrafią realnie zmienić któryś zaspektów naszego życia. Do nich naszym zdaniem należy DriveDroid,który skutecznie rozwiązuje jeden problem – instalowania systemówoperacyjnych z pendrive.

Pojawienie się możliwości startowania systemu z nośników USBszybko wyparło z tej roli płyty CD. Początkowo uruchamiano w tensposób przede wszystkim systemy GNU/Linux, w trybie do instalacji,lub do korzystania „na żywo” (Live CD). Z czasem nauczono sięinstalować w ten sposób także Windows i inne systemy. Po nośnikioptyczne sięgali tylko ci, którzy bardzo musieli to robić. Dzisiajwielu z nas nierzadko nie ma już komputerów z działającymiczytnikami CD/DVD, a Blu-ray to przede wszystkim domena konsol istacjonarnych odtwarzaczy.

Jednak i same USB nie są idealne. Konieczność posiadaniaoddzielnych pendrive'ów do różnych systemów, kłopoty zformatowaniem po użyciu narzędzi typu dd do zapisu obrazówdysków, a do tego prawo połowicznego zanikania, na mocy którego poupływie roku dysponujemy co najwyżej połową pendrive'ów, jakiemieliśmy na początku. Czym więc zastąpić pendrive?

Obraz

DriveDroid jest dostępną od niedawna aplikacją dla Androida,której autorzy pokazali, że umieją myśleć nieszablonowo.Pendrive to coś, co łatwo zgubić i o czym łatwo zapominamy, alesmartfon to urządzenie, które w ciągu dnia wielu z nas nosi bezprzerwy przy sobie. Narzędzie przekształca więc smartfon wurządzenie, które możemy potraktować jako uniwersalny,inteligentny pendrive do uruchamiania różnych systemów ispecjalistycznego oprogramowania.

Po uruchomieniu DriveDroida otrzymujemy możliwość pobraniagotowych obrazów USB dla ponad trzydziestu różnych systemów. Sąwśród nich typowe Linuksy jak Ubuntu czy Fedora, systemy pomyślanedo pracy w trybie Live, jak np. kryptograficzny Tails, jak inarzędzia takie jak ophcrack (do łamania haseł Windows) czyClonezilla (do szybkiego tworzenia kopii dysków i partycji). Zewzględu na rozmiary większości współczesnych dystrybucji wartomieć w telefonie kartę microSD o należytej pojemności – 32 GBto wcale nie są już fanaberie. Pobrany obraz należy zamontować wtrybie tylko do odczytu lub z możliwym zapisem i podłączyćtelefon do portu USB w komputerze. W ustawieniach startowych BIOS-ukomputera zobaczymy wówczas dodatkowe urządzenie, z którego możnabezpośrednio uruchomić wybrany w menu aplikacji system operacyjny.Cała reszta wygląda już tak jak uruchamianie systemu z pendrive.

Aplikacja pozwala też na tworzenie czystych obrazów dysków, naktóre możemy nagrać własny zestaw plików. I jeśli nie trzebanam niczego więcej, niż uruchamianie linuksowych dystrybucji, toDriveDroid w pełni nas zaspokoi. Trochę gorzej jest, jeślipotrzebujemy np. przygotować instalację Windows. Problem tkwibowiem w tym, że większość telefonów, ze względu naograniczenia zastosowanych w nich jąder, potrafi obsłużyć tylkoobrazy IMG oraz ISO kompatybilne z pendrive'ami. Obrazy dystrybucyjneWindows do nich nie należą – potrzebna jest dodatkowa praca.

Mamy dwie możliwości. Jeśli nasz telefon dysponuje kernelem,pozwalającym na emulację napędu optycznego (tak jest w wypadkuSamsunga Galaxy lub Sony Xperii z zainstalowanym Cyanogenem – niekompletna lista kompatybilnych urządzeń znajduje się tutaj),to wystarczy w ustawieniach DriveDroida włączyć jej obsługę.Wówczas bez problemu uruchomimy ISO z Windows czy np. popularnympakietem narzędzi ratunkowych Hirens Boot CD. Jeśli jednak nie mamymożliwości uruchomienia emulacji napędu optycznego, to pozostajenam przekształcić niekompatybilny obraz ISO do postaci obsługiwanejprzez nasz kernel. Nie jest to trudne – autorzy przygotowaliporadnikopisujący, jak to zrobić krok po kroku za pomocą narzędzia Rufus.

Uwaga: aby korzystać z DriveDroida należy dysponowaćuprawnieniami roota na swoim telefonie. Aplikację można pobraćza darmo z Google Play. Za 10 złotych można kupić jej płatnąwersję, która pozwala na dodawanie własnych repozytoriów zobrazami ISO i jest wolna od reklam.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)