Dron zamiast kuriera? W Niemczech paketkoptery będą codziennością

Dron zamiast kuriera? W Niemczech paketkoptery będą codziennością

dpa
dpa
24.09.2014 16:31, aktualizacja: 25.09.2014 11:25

Niemiecka poczta od miesięcy eksperymentuje z dronami i jest już gotowa do przetestowania pierwszej komercyjnej linii paketkopterów. Od piątku drony będą latać na odległość 12 kilometrów nad Morzem Północnym, między miastem Norden i wyspą Juist. W paczkach przewożone będą leki dla mieszkańców wyspy, ale to dopiero początek.

heise.de
heise.de

Poczta wykorzystuje zaprezentowane w ubiegłym roku drony kurierskie, wyprodukowane przez firmę Microdrones. Urządzenia mają już za sobą między innymi podróże nad Renem i testowe przeloty na docelowej trasie w kierunku Wysp Wschodniofryzyjskich. Od piątku ruszyć mają regularne loty, dostarczające paczki leków do apteki na Juist.

Używany obecnie paketkopter 2.0 to udoskonalona wersja drona prezentowanego pod koniec ubiegłego roku. Konstrukcja została wzmocniona, zyskała większy zasięg, może osiągać wyższe prędkości i przetrwa trudne warunki pogodowe, jakie panują u wybrzeży Morza Północnego. Rama drona została wykonana z włókna węglowego, waży 5 kilogramów i jest napędzana czterema silnikami. Paketkopter jest w pełni autonomiczny, ale na wszelki wypadek jego lot monitorowany jest przez stację naziemną w Norddeich, a poza tym, ze względów bezpieczeństwa, każdy lot jest rejestrowany indywidualnie. Większość trasy pokonywać będzie na wysokości 50 metrów z prędkością około 18 metrów na sekundę. W opływowej ładowni paketkoptera można zmieścić przesyłkę ważącą 544 gramy.

dpa
dpa

Deutsche Post DHL ma ambitne plany związane z wykorzystaniem paketkopterów. Przede wszystkim przedsiębiorstwo skupi się na dostarczaniu niezbędnych dóbr, jak leki, do mieszkańców terenów trudno dostępnych – dron może okazać się dużo szybszy, niż kurier w samochodzie bądź prom. Na obszarach słabo zaludnionych będzie też sporo tańszy. Niemiecka poczta będzie jednak wdrażać automaty bardzo ostrożnie i na początku tylko tam, gdzie będzie to naprawdę opłacalne.

Podobne maszyny mogą okazać się niezastąpione także w zarządzaniu kryzysowym i ratownictwie, ale to już osobna kategoria.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)