Dropbox porzuci kilka systemów plików. Na Linuxie zostanie tylko Ext4

Dropbox porzuci kilka systemów plików. Na Linuxie zostanie tylko Ext4

13.08.2018 14:08, aktual.: 13.08.2018 16:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dropbox, popularna usługa do przechowywania danych na dysku w chmurze, od listopada będzie obsługiwać tylko 4 systemy plików. Na Windowsie będzie to NTFS, na macOS-ie HFS+ oraz APFS (wprowadzony rok temu). W najgorszej sytuacji są użytkownicy Linuxa, którym zostanie jedynie Ext4.

Zmiana wejdzie w życie 7 listopada tego roku. Użytkownicy Linuxa już teraz otrzymują powiadomienia, że ich klient Dropboxa przestanie synchronizować pliki tego dnia, jeśli nie przeniosą ich na dysk z systemem plików Ext4. Dla większości użytkowników nie powinien to być problem, ponieważ na domowych komputerach Ext4 jest bardzo popularny i jest spora szansa, że niczego nie trzeba zmieniać. Co ciekawe, to samo powiadomienie otrzymali użytkownicy korzystający z Ext4 i szyfrowania. Na forum nie ma wzmianki o obsłudze szyfrowanego Ext4, ale dowody empiryczne wskazują, że również nie będzie obsługiwany.

Powiadomienie otrzymały nawet osoby, które korzystają z dysku sformatowanego jako Ext4, ale z kontem Dropbox mają powiązane maszyny z dyskami sformatowanymi jako któryś z nieobsługiwanych systemów plików. W tym wypadku należy odłączyć to urządzenie w ustawieniach konta.

Zmieniły się też wymagania systemowe klienta Dropboxa dla Linuxa – będzie działał tylko na Ubuntu 10.04 i nowszych oraz na fedorze w wersji minimum 19. Na starszych wersjach i innych dystrybucjach klient nie będzie oficjalnie wspierany.

Powodem zmian jest to, że klient usługi wykorzystuje rozszerzone atrybuty (X-attrs) do identyfikacji plików w folderze Dropboxa i wykorzystuje te dane podczas synchronizacji z chmurą. Dlatego obsługiwane będą tylko te systemy plików, które mają X-attr i są popularne, co ułatwi stabilne i spójne działanie usługi na różnych systemach.

Użytkownicy korzystający z innych systemów plików, jak Brtfs, JFS, OrangeFS, Reiser4, starsze Ext3 i Ext2 oraz prawdopodobnie szyfrowany Ext4 będą więc musiały albo zmienić system plików na swoich dyskach, albo poszukać innego dostawcy podobnych usług. Warto dodać, że Dropbox już teraz nie obsługuje dwóch systemów plików Microsoftu: stereńkiego Fat32 i ReFS (Resilient File System), zaprojektowanego z myślą o wirtualizacji.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (60)