Dropbox walczy z projektem Open Source

Dropbox walczy z projektem Open Source

26.04.2011 13:10

Twórca popularnego Dropboksa, który umożliwia przechowywanie plików „w chmurze” wydał wojnę alternatywnym klientom ułatwiającym dostęp do usługi.

Czym jest Dropship? To alternatywny klient Dropboksa udostępniony przez Holendra Wladimira van der Laana na zasadzie otwartego źródła. Program różni się od oficjalnego klienta możliwościami - oprócz przesyłu danych pozwala na dostęp do plików zapisanych w chmurze obliczeniowej za pomocą hasha. Dzięki temu można na przykład w prosty sposób udostępniać materiały przechowywane online znajomym. Program jednak nie spodobał się twórcom Dropboksa. Skontaktowali się oni z van der Laanem, żądając wycofania Dropshipa.

Własną wersję Dropshipa na podstawie uwolnionego kodu stworzył także autor bloga Razor Fast. Również i on otrzymał informację, że plik z kodem źródłowym Dropshipa, który zapisał na swoim koncie Dropboksa, został zablokowany przez dostawcę ze względu na naruszenie ustawy DMCA. Jej zadaniem jest ochrona praw autorskich w USA, tutaj jednak została wykorzystana przeciwko… projektowi Open Source. Co więcej, Dropshipowi zarzucono, że może przyczynić się do wzrostu piractwa w Sieci.

Po publikacji wpisu na Razor Fast, Drew Houston z Dropboksa początkowo stwierdził, że jego firma nie groziła w żaden sposób programistom. Później jednak wpis został zmieniony i obecnie możemy przeczytać, że oskarżeniem o naruszenie DMCA zostało wysłane przypadkowo. Twórcy Dropboksa wycofali się z zarzutów i przeprosili za zamieszanie. Dropship dostępny jest obecnie w serwisie GitHub.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)