DSM 6.0 już wydany. Dla domowego użytkownika – praca grupowa, cyberschowki i wideo

DSM 6.0 już wydany. Dla domowego użytkownika – praca grupowa, cyberschowki i wideo

DSM 6.0 już wydany. Dla domowego użytkownika – praca grupowa, cyberschowki i wideo
25.03.2016 13:08, aktualizacja: 25.03.2016 14:37

Użytkownicy dysków sieciowych Synology już mogą zaktualizowaćich oprogramowanie Disk Station do najnowszej wersji 6.0. W praktycedla większości osób korzystających z urządzeń przeznaczonych dozastosowań domowych będzie to raczej wersja „5.3”, gdyż to conajciekawsze, jest tym razem dostępne tylko na sprzęcie klasybiznesowej. Zainstalować ją jednak warto, nawet na najsłabszychNAS-ach, gdyż jest lżejsza, bardziej modularna i oferuje kilkanowych ciekawych możliwości.

DSM 6.0 przynosi wygodny, rozbudowany mechanizm indeksowaniaplików, pozwalający poprzez FileStation przeszukiwać po słowachkluczowych, lokalizacji, typie, metadanych i uprawnieniach dostępu.Dodano funkcję łatwego udostępniania plików, tak w Internecie jaki sieci lokalnej – generowane są linki i kody QR, które możemyprzesłać nawet osobom nie mającym konta w systemie. Działa to teżw drugą stronę, możemy od innych zamówić plik, który zostanieprzesłany poprzez webowy formularz dostępny pod jednorazowymlinkiem. Sprawniej w DSM 6.0 działa tworzenie kopii zapasowych ireplikacja, uporządkowano kwestię zarządzania tymi usługami winterfejsie użytkownika, dodano też możliwość uruchamianiawłasnych skryptów w reakcji na zdarzenia systemowe.

Tyle system. Aplikacje DSM to przede wszystkim pomoc w pracygrupowej. Program do notatek Note Station doczekał się aplikacjidziałającej offline w Google Chrome, same zaś notatki mogą byćrozbudowane o wykresy, tabelki, obrazki, zaawansowane formatowanie.Na ich podstawie można też szybko wygenerować całkiem ładneprezentacje. Użytkownicy Apple Watchy zsynchronizują zaś notatkize swoimi zegarkami, wykorzystując interfejs głosowy.

Pojawił się też nowy arkusz kalkulacyjny, podobny dość doarkusza Google, oferujący niezłą kompatybilność z formatamiMicrosoft Office i LibreOffice, jak też oczekiwanynajpopularniejszych funkcji i filtrów, wykorzystywanych w arkuszach.Oczywiście możliwa jest tu praca wielu zalogowanych użytkownikównad jednym arkuszem jednocześnie.

Całkowicie przeprojektowano aplikację VideoStation, która stajesię całkiem niezłym narzędziem do oglądania filmów, klientowipobierania Download Station dodano obsługę testów CAPTCHA z wielucyberschowków, zaś aplikacja do zdjęć przynosi mechanizmrozpoznawania twarzy i szybki mechanizm generowania własnychfotoblogów.

Tyle atrakcji dla użytkowników domowych. Dla tych, co korzystająz mocniejszych modeli DiskStation (nie mówiąc już o serwerowychRackStation) najważniejsze jest pojawienie się obsługi nowego,bardzo nowoczesnego systemu plików Btrfs, który przynosi natywnąobsługę migawek, subwolumenów, dynamicznej kompresji ideduplikacji, aktywna defragmentacja, optymalizację wydajnościzgodnie z typem nośnika i przyrostowe kopie bezpieczeństwa systemuplików. Z Btrfsa korzysta autorski menedżer kontenerów Dockerafirmy Synology, pozwalając na Synology łatwo uruchamiać tysiąceróżnych serwerowych aplikacji, bez konieczności ich instalowania ikonfigurowania.

Druga ważna nowość DSM 6.0 dla użytkowników biznesowych toserwer poczty MailPlus, bezpieczniejszy, odporniejszy na spam,bardziej skalowalny i z atrakcyjnym interfejsem webowym. Licencjonowanie dopasowano do potrzeb małych firm – do pięciukont za darmo, za kolejne zapłacimy w miarę potrzeb.

Na koniec wspomnijmy o nowym module, Virtual DSM Manager,pozwalającym na jednym DiskStation/RackStation uruchomić wieleinstancji systemu DSM, przeznaczonych do innych zadań (np.eksperymentów deweloperskich) czy dla innych użytkowników.Niestety działa to tylko z najmocniejszymi urządzeniami,wyposażonymi w przynajmniej 4 GB RAM.

Zainteresowanych naszymi doświadczeniami z DSM 6.0 w warunkachdomowych zapraszamy do zapoznania się z poświęconym tej kwestiiartykułem.Powstał on na podstawie pracy z wersjami beta i później releasecandidate, wersja finalna niczego jednak nowego względem ostatniejwersji RC nie wprowadziła.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)