Przygody ostatnich miesięcy

Zacznę od tego, że zbliża się sesja a mi się nagle pomyślało, że zmuła, że dawno nic nie napisałem na blogu :) Także czas coś nowego naskrobać. A, że zrobiłem ostatnio wiele ciekawych rzeczy to o nich poopowiadam.

Dysk SSD

Zakup dysku SSD Samsung 830 o pojemności 128GB był i nadal jest strzykawką adrenaliny dla mojego już 2-letniego laptopa :) Długo się zastanawiałem nad tym. Wiele osób mówi o zaletach SSD ale nikt nie mówił, że te zalety są aż tak wspaniałe! To tak jak gdyby kupił nowy laptop z super prockiem, 8GB ramu i świetnymi bebechami ale z dyskiem HDD - postawił to obok swojego i zaczął się śmiać, bo mój będzie szybszy! :) SSD daje mocnego kopa. Czas uruchamiania systemu wraz z aplikacjami startowymi skrócił się kilkukrotnie (i tu nie przesadzam). Przed zamontowaniem dysku dłużej mi się budził laptop niż teraz uruchamia. W sumie restart systemu teraz trwa mi ok. 30 sekund. i natychmiast mogę używać nie czekając na start jakichś usług. (teraz spowalnia mi ram zapychając się :P)

Moja nowa konfiguracja dysku: Dysk SSD jako partycja systemowa. Przy zainstalowanym systemie Win 8 RP + masa programów (głównie deweloperskich) nadal mam ponad 60GB wolnego miejsca. Więc jest ok. Dysk HDD (który w laptopie zamontowałem zamiast kieszeni napędu optycznego) podzieliłem na dwie partycje. Jedna służy mi do backupu + przechowywania danych online (SkyDrive, DropBox, GoogleDrive) + Prefatch + jakaś gra (chyba Gran Turismo Grid). Druga partycja do danych własnych - studia, dokumenty, muzyka, zdjęcia, filmy.

Windows 8 RP

Wraz z zakupem dysku nadeszła zmiana systemu. z Win 8 CP na Win 8 RP. Wiedziałem czego się spodziewać :) i jestem pozytywnie zaskoczony. Pojawiły się aktualizacje aplikacji metro. Pojawiła się poprawka stabilności. Lepsza obsługa wielu monitorów (aczkolwiek tutaj narzekam, ze jakoś nie wychodzi mi odpalenie metro i pulpitu - otóż gdy zmieniam fokus na pulpit to drugi ekran też zmienia się na desktop). Wreszcie działająca apka mailowa (w sensie, ze używalna a nie do popatrzenia tylko) oraz zdjęć. Z pogodyki bym korzystał częściej ale mimo iż na filmikach w necie widać, ze livetile działa to mi niestety nie chce (może ktoś wie czemu?).
Oczywiście kolejna fajna sprawa. Pojawiła się możliwość autoryzacji komputera poprzez SMS. Microsoft z SMS-ami wreszcie dotarł do Polski (Pakistan już od kilku lat jest :P). I to było fajne. Autoryzacja z powodzeniem powiodła się i powróciły moje aplikacje metro, ustawienia, tapeta itp. itd.

Root Windows Phone

To było dla mnie wielkie przeżycie :) Odblokowanie swojego telefonu :D dzięki temu zyskałem nową aktualizację (bo AT&T mi blokowało) oraz wiele innych. I tutaj już opowiadam. Zacząłem po kolei ;) czyli XDA Developers gdzie zyskałem mnóstwo porad. Dam Wam teraz krótki poradnik jak szybko uzyskać roota oraz wiele innych (robiłem to 4 razy w ciągu jednego tygodnia to prawie z pamięci :P) • Na tej stronie: WP7 root tools jest cała instrukcja jak dokonać roota. Po pierwsze 3 wpisy w rejestrze (każda marka inaczej ma dostęp do rejestru), które dają nam InteropUnlock. Potem pobieramy WP7 Root tools i wgrywamy apkę za pomocą xap deployment (trzeba pobrać windows phone SDK)
 • Od tej pory dostęp do rejestru jest o wiele prostszy :) A to daje nam sporo możliwości. Ja zacząłem od przeglądania rejestru i odkryłem fajną rzecz :) Mogę dodać swój własny kolorek do systemu. trzeba zrobić 3 wpisy w rejestrze: Wchodzimy w WP7 root tools. Klikamy registry i potem pokolei:
  1. LocalMachine -> ControlPanel -> Themes:
  1a. AccentsDisplayName -> tutaj dodajemy nowy wpis o kolejnym numerze porządkowym (koniecznie kolejnym bo inaczej system przestanie działać poprawnie) i ten wpis ma być typu string i tutaj nadajemy nazwę dla naszego nowego koloru.
  1b. W Themes wchodzimy w folder 0 -> Acents i tutaj dodajemy nowy wpis o nazwie tego numerku, który dodaliśmy wcześniej oraz type DWORD a w Value wpisujemy kolor. Kolor jest dziesiętną reprezentacją wartości szesnastkowej. Np: FF1693A5 powinien mieć wartość: 4279669669
  1c. Robimy dokłądnie to co punkt wyżej ale w folderze 0 -> Accents
  2. Od tej pory cieszymy się obecnością nowego koloru w ustawieniach :D
 • Kolejna rzecz. Przez wielu niezalecana ale ja ją zrobiłem i mi działa. Zmiana operatora oraz nazwy i marki telefonu.
  1. Znów w rejestrze wchodzimy w LocalMachine -> System -> Platform -> DeviceTargetingInfo
  1a. MobileOperator można zmienić na coś innego (ja pozostawiłem co było ale dzieki temu można dostać aktualizację innego operatora o ile Zune znajdzie takową)
  1b. MODeviceName - ja zmieniłem na Lumia 800
  1c. OemName -> Ja zmieniłem na Nokia (żeby mieć potem możliwość odpalania apek Nokii)
 • Tutaj popełniłem kolejną rzecz. Doinstalowałem jedną apkę (Marketplace Config) i uzyskałem dostęp do aplikacji innych firm (dla mnie najważniejsza była Nokia).
  1. Na TEJ stronie mamy możliwość ściągnięcia aplikacji do zmiany ustawień marketplace. jak już ją wgramy na telefon to wystarczy wtedy w aplikacji WP7 root tools w zakładne Policies zaznaczyć aplikację Marketplace Config na trusted.
  2. Potem wchodzimy w aplikację Marketplace Config i zaznaczamy All OEM i mamy dostęp do wszystkich aplikacji różnych operatorów.
  3. Moim pierwszym krokiem było ściągnięcie Nokia Maps i Nokia Drive i dzięki wcześniejszemu wpisowi w rejestrze o Nokii mogłem te aplikacje uruchomić :D

No i tak wyglądała moja przygoda ostatnim czasem z telefonem. Ogólnie zalecam ostrożność i nietestowanie niczego nowego bez backupu :) ostatnio tak się bawiłem, ze system nie chciał mi się odpalić ale udało się i szybko przywróciłem ustawienia fabryczne :)

Zakup aplikacji na Marketplace

Swoją drogą miałem też ciekawą przygodę. Kiedyś miałem możliwość kupowania aplikacji na marketplace i sporo ich zakupiłem :) Czasami warto :) Jednak ostatnio zdarzyły się problemy i nagle mówiło, ze moja karta nie może być autoryzowana. Okazało się, że po zmianach we wprowadzaniu usług do Microsoft Account (a dokładniej wprowadzeniu opcji SMS) każde konto wymaga podania numeru telefonu. Ja wcześniej nie podałem więc nie łykało mi a teraz już jest genialnie fajnie i o ;)

No i koniec moich opowieści. Jako iż opowiedziałem o kilku tematach chciałem na koniec podsumować to ciekawym filmikiem, który wciąż napawa mnie optymizmem od kilku lat :)

Jeśli tylko się on sprawdzi to będzie genialnie fajnie ;) A - dla pewności. Mam pogląd na wiele różnych usług a mówię jedynie o swoich doświadczeniach więc jasnym jest, ze odczucia moje są subiektywne. Nie chciałem nikogo urazić swoim wpisem ani wzbudzać awantur typu, że w Androidzie można więcej, czy, że mam beznadziejny system (bo ponoć Win 7 jest lepszy) + że mogłem kupić inny dysk (jestem z tego zadowolony jak nie wiem kto) oraz wiele wiele innych. Dlatego proszę potraktujcie to bardziej ten wpis informacyjnie niż promocyjnie :D