Dyrektor Huawei Polska i były oficer ABW w areszcie. Zarzut to szpiegostwo (aktualizacja)

Dyrektor Huawei Polska i były oficer ABW trafili do aresztu (depositphotos)
Dyrektor Huawei Polska i były oficer ABW trafili do aresztu (depositphotos)
Oskar Ziomek

11.01.2019 11:05, aktual.: 11.01.2019 17:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeden z dyrektorów polskiego oddziału chińskiego koncernu telekomunikacyjnego oraz były funkcjonariusz polskich służb specjalnych trafili do aresztu pod zarzutem szpiegostwa – informuje Polska Agencja Prasowa. Zatrzymani panowie to Chińczyk Weijing W., będący jednym z dyrektorów Huawei Polska oraz Polak Piotr D., który kiedyś pracował w ABW, a później także w Orange i Urzędzie Komunikacji Elektronicznej. Zatrzymanym postawiono zarzuty udziału w działalności obcego wywiadu przeciwko Polsce.

Źródłem szczegółowych informacji o aresztowaniu jest rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, Stanisław Żaryn. Poinformował on, iż decyzja o zatrzymaniu podejrzanych zapadła w czwartek, a we wtorek panowie byli już w areszcie. Zostali zatrzymani na 3 miesiące, a za zarzucane im czyny grozi kara od 1 do 10 lat pozbawienia wolności. Informacja trafiła do prasy w piątek rano.

Z materiałów zgromadzonych przez ABW wynika, że obaj prowadzili działalność szpiegowską przeciwko Polsce. W ramach prowadzonego śledztwa funkcjonariusze dokonali niezbędnych czynności procesowych, m.in. przeszukania mieszkań podejrzanych oraz zabezpieczenia dowodów – informuje Żaryn. Zebrane informacje i dowody okazały się wystarczające, by postawić Polakowi i Chińczykowi zarzuty szpiegostwa. Rzecznik zaznaczył także, iż niejawne śledztwo ABW w tej sprawie nadzorowane jest przez Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

Komentarz w sprawie zatrzymań udało nam się uzyskać od polskiego oddziału Orange. We wtorek funkcjonariusze ABW przeprowadzili czynności polegające na wydaniu rzeczy jednego z pracowników. Nie mamy żadnej wiedzy czy ma to jakikolwiek związek z pełnionymi przez niego obowiązkami służbowymi. Pozostajemy do dyspozycji ABW i jesteśmy gotowi udzielić wszelkich informacji, o jakie wystąpi do firmy – informuje Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska. Po komentarz zwróciliśmy się także do polskiego oddziału firmy Huawei. Publikacja zostanie zaktualizowana, gdy tylko go otrzymamy.

Aktualizacja, godz. 12.15

Do redakcji trafiło oświadczenie firmy Huawei:

Spółka Huawei jest świadoma zaistniałej sytuacji i na bieżąco ją obserwuje. Na razie nie udzielamy komentarza w tej sprawie. Spółka Huawei przestrzega wszystkich obowiązujących praw i przepisów w krajach, w których prowadzi działalność. Ponadto od każdego swojego pracownika Spółka Huawei wymaga stosowania się do przepisów prawnych oraz zasad obowiązujących w krajach, w których firma ma swoje oddziały.

Aktualizacja
, godz. 17.30

Jak podaje agencja Reuters, powołując się na słowa Stanisława Żaryna, Weijing W. został aresztowany z powodu swoich działań, a sprawa nie ma bezpośredniego związku z firmą Huawei Technologies Co., Ltd., dla której pracuje.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (157)