Dyski HDD nie mają szans: Samsung stworzył SSD o pojemności 16 TB

Dyski HDD nie mają szans: Samsung stworzył SSD o pojemności 16 TB

Dyski HDD nie mają szans: Samsung stworzył SSD o pojemności 16 TB
Redakcja
14.08.2015 09:28, aktualizacja: 19.08.2015 09:08

W trakcie konferencji Flash Memory Summit jaka odbywała się w ostatnich dniach w USA firma Samsung zaprezentowała swój nowy dysk SSD. Nie byłoby w nim nic nadzwyczajnego, gdyby nie pojemność: 16 TB to rozmiar, który znacznie przekracza to, co możemy spotkać nawet w przypadku dysków talerzowych. Cena nie ma tu znaczenia, liczy się przyszłość tej technologii.

Dysk ten jest pokazem technologicznym, a także produktem przeznaczonym dla bardzo wymagających przedsiębiorstw. Nie możemy więc liczyć na przyjemne i łatwe do pamiętania nazwy takie jak choćby seria EVO – ten został oznaczony po prostu jako model PM1633a. Oczywiście wszystkie te terabajty zamknięto w 2,5-calowym pudełku, jest to więc znaczne wyprzedzenie konkurentów produkujących HDD pod względem gęstości. Udało się tego dokonać dzięki łącznie 48 warstwom komórek TLC 3D NAND 256 Gb. Jak do tej pory firma stosowała pamięci 128 Gb, zarówno w przypadku TLC, jak i bardziej trwałych MLC.

Źródło: golem.de
Źródło: golem.de

Firma chwali się, że nowe pamięci cechują się o 30% niższym zużyciem energii względem poprzedników, a ceny produkcji wzrosły tylko nieznacznie w porównaniu do tych o mniejszej gęstości. W dłuższej perspektywie ceny za pojedynczy GB powinny więc nadal spadać, na czym skorzystają nie tylko przedsiębiorstwa, ale przede wszystkim indywidualni klienci chcący przyśpieszyć swój komputer i lepiej zabezpieczyć dane. Oczywiście najpierw nowe pamięci muszą trafić do dysków konsumenckich. Samsung jest także optymistycznie nastawiony do TLC 3D, które według korporacji mają cechować się na tyle dużą wytrzymałością, iż mogą zastąpić droższe MLC w większości zastosowań, nawet tych profesjonalnych.

Jak na razie dokładna specyfikacja techniczna nie jest znana, podobnie zresztą jak ceny. Można jednak przewidywać, że zarówno jedno, jak i drugie będzie robić wrażenie (odpowiednio dobre, jak i nieco mniej przyjemne). Wiadomo tylko, że jeżeli w szafie serwerowej zamontujemy 48 takich nośników, uzyskamy pojemność na poziomie 768 terabajtów, a wskaźnik IOPS wynosi aż 2 miliony – dla porównania typowe dyski SSD SATA cechują się wskaźnikiem na poziomie około 100 tysięcy IOPS dla odczytów i zapisów sekwencyjnych.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (68)