Dzięki Google do korzystania z rozszerzonej rzeczywistości wystarczy przeglądarka

Dzięki Google do korzystania z rozszerzonej rzeczywistości wystarczy przeglądarka

25.01.2018 20:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na łamach oficjalnego bloga Google pojawił się wpis, który przedstawia nowy projekt firmy. Celem jest dotarcie z rozszerzoną rzeczywistością do jak największej liczby użytkowników. Zawartość będzie dostępna bez sięgania po specjalne aplikacje. Rozszerzona rzeczywistość od Google będzie dostępna z poziomu mobilnych i desktopowych przeglądarek internetowych.

Obecnie mamy do czynienia z prototypem, choć naprawdę obiecującym. Korzystanie z AR będzie różnić się od aktualnie używanego urządzenia. Ze względu na ograniczenia pod względem mobilności, czujników i kamer, na desktopie będzie można obejrzeć model w 3D w cyfrowym środowisku. Obiekt można przeciągać, obracać czy powiększać.

W przypadku urządzeń mobilnych, użytkownik zyska identyczne możliwości jak na desktopie. Jeśli jednak jego smartfon czy tablet, będzie wspierał rozszerzoną rzeczywistość, to pojawi się opcja nałożenia cyfrowego obiektu na świat rzeczywisty. Przykładowo, po wejściu na Wikipedię, dostępny będzie model 3D pomnika. Po wybraniu, będzie można umieścić go w pokoju. Pozwoli to m.in. zobaczyć, jak duży jest on naprawdę.

Na urządzeniach wspierających AR, obok modelu 3D, pojawi się nowy przycisk. Naciśnięcie go aktywuje kamerę urządzenia, a po zidentyfikowaniu powierzchni (np. podłogi) przez system, zadaniem użytkownika pozostaje wybór miejsca, w którym ma zostać nałożony wirtualny obiekt. Model będzie można przesuwać, przybliżając lub oddalając go, a także będzie dostępna opcja obracania.

W celu zapewnienia płynnej animacji i wydajności, podczas tworzenia materiałów AR, ważne mają być następujące czynniki: użycie obiektów o małej liczbie wielokątów, uważne kontrolowanie liczby źródeł światła w scenie czy zmniejszenie jakości cieni na urządzeniach mobilnych.

Dostępne są już narzędzia dla deweloperów zainteresowanych rozwojem przeglądarkowej AR – materiały zostały umieszczone na GitHubie. Przygotowane zostało też wprowadzanie pozwalające rozpocząć korzystanie z AR w przeglądarkach internetowych. Warto wiedzieć, że projekt obecnie jest w fazie eksperymentalnej i jest skierowany dla zaawansowanych użytkowników, zainteresowanych projektowaniem treści na nową platformę Google.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)