Dzięki nowej Operze podzielisz się ze znajomymi ulubionymi stronami

Dzięki nowej Operze podzielisz się ze znajomymi ulubionymi stronami

Dzięki nowej Operze podzielisz się ze znajomymi ulubionymi stronami
Redakcja
03.12.2014 12:18, aktualizacja: 03.12.2014 13:01

Norweska Opera Software właśnie wydała oznaczoną numerem 26. wersję swojej przeglądarki internetowej. Jest to dobra wiadomość przede wszystkim dla osób korzystających z systemu operacyjnego Linux, bo wydanie przeznaczone na tę platformę zostało uznane za stabilne. To nie koniec nowości, na wszystkich systemach cieszyć się możemy opcją udostępniania ulubionych stron, jaka pojawiła się w jednym z poprzednich wydań testowych.

Co prawda Opera w swojej odsłonie, która jest tworzona w oparciu o Chromium pojawiła się w wersji dla Linuksa jeszcze w wydaniu 24 opublikowanym w czerwcu, ale była to wersja testowa. Producent potrzebował jeszcze trochę czasu, aby dopieścić swoją przeglądarkę, naprawić znalezione błędy i ostatecznie wydać ją w wersji stabilnej. Obietnice Zhenisa Beisekova dotyczące przeniesienia wszystkich funkcji znanych z Windowsa i OS X zostały spełnione: przeglądarka jest kompletna, działa na wielu platformach i oferuje funkcje, których nie znajdziemy w innych programach tego typu. Jest także kompatybilna z rozszerzeniami, zarówno tymi stworzonymi specjalnie dla Opery, jak i dla przeglądarki Google Chrome. Skorzystamy z niej tylko na dystrybucjach 64-bitowych.

Obraz

Wprowadzona w tej wersji funkcja udostępniania zakładek może być przydatna w sytuacji, gdy chcemy wysłać komuś linki do wielu stron jednocześnie. Wystarczy przejść do zarządzania zakładkami, wybrać interesujący nas folder, a następnie kliknąć przycisk Udostępnij. Po wybraniu nazwy wygenerowany zostaje specjalny link, który możemy przesyłać do innych osób. Po jego otworzeniu zobaczymy wybrane przez nas strony w formie miniatur. Użytkownicy Opery mogą za pomocą tylko jednego przycisku dodać je wszystki jednocześnie do swojej listy ulubionych witryn. Osoby korzystające z innych przeglądarek nie są jednak poszkodowane: nadal mogą wysłane strony otwierać. Tak udostępniona grupa jest dostępna na serwerach producenta przez 14 dni, po tym czasie zostaje usunięta.

Producent na swojej stronie udostępnia najnowszą Operę 26 w postaci pakietu deb np. dla Ubuntu. Jeżeli do tej pory korzystaliście z Opery 12.x, możecie zainstalować nową wersję wyszukując i instalując pakiet opera-stable. W przypadku innych dystrybucji konieczne jest sprawdzenie, czy ich opiekunowie umieścili już odpowiednie pliki w repozytoriach. Użytkownicy Archa nie muszą się o to obawiać, Operę znajdziemy już w AUR. Po wersję dla Windows i Androida zapraszamy do bazy aplikacji naszego serwisu. Przypominamy także, że jeden z pracowników Opery Software będzie naszym gościem specjalnym w dzisiejszym odcinku dobreprogramy na żywo. Zapraszamy do udziału w programie, łącząc się z nami na Skype będziecie mogli zadawać pytania dotyczące przyszłości tej przeglądarki.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)