Dzięki programistom CodeWeavers uruchomimy Microsoft Office 2013 na Linuksie i Maku

Dzięki programistom CodeWeavers uruchomimy Microsoft Office 2013 na Linuksie i Maku

06.08.2015 12:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Deweloperzy z firmy CodeWeavers, znanej przede wszystkim zrozwijania umożliwiającego uruchamianie aplikacji z Windows naLinuksie i OS-ie X programu CrossOver, pochwalili się swojąniekończącą się walką z błędami i tym, co udało im sięosiągnąć w opracowywanej właśnie wersji 15. Zapowiada się onona prawdziwą rewolucję – użytkownicy Linuksa i OS-a X będąmogli wreszcie, bez kupowania licencji na Windows, restartów czyzabawy z maszynami wirtualnymi uruchomić na swoich komputerachMicrosoft Office 2013.

Wśród problemów zgłaszanych przez użytkowników aktualniesprzedawanego CrossOver 14.1 zgłaszano przede wszystkim awarieogromnie popularnych gier białoruskiego studia Wargaming. W World ofTanks ostatnia aktualizacja 9.9 doprowadziła do gwałtownego spadkuwydajności, zaś w World of Warship użytkownik widział jedynieczarny ekran. Problemy rozwiązano łatkami dla Wine, które na raziedostępne są tylko w ramach CrossOver, ale już niebawem zostanąprzekazane do opensource'owego projektu celem dalszych testów isprawdzenia, czy nie zaszkodzą działaniu innych aplikacji.Zgłoszono także do Apple usterki związane z uruchamianiemCrossOvera na najnowszej OS X, tj. 10.11 El Capitan i naprawiononiewłaściwe zachowanie Microsoft Office 2010 w środowisku GNOME wkonfiguracjach dwumonitorowych.

To jednak drobiazgi w porównaniu do tego, co zrobiono w CrossOver15 i wykorzystywanej w nim wersji Wine. Jest ono już w stanieuruchomić jeden z najbardziej skomplikowanych pakietówoprogramowania dla Windows, tj. Microsoft Office 2013. Przedewszystkim w Wine znalazła się kompletna implementacja DirectWrite,interfejsu programowania za pomocą którego Windows realizuje takezadania jak układanie layoutu tekstu, formatowanie tekstu,wykorzystanie zaawansowanej typografii, renderowanie fontów zpodpikselowym antyaliasingiem czy sprzętowa akceleracja tych zadań.Niestety jej wprowadzenie popsuło działanie klienta Steam i kilkuinnych pozycji, więc jeśli nie uda się tego naprawić do czasuwydania CrossOver 15, trzeba będzie tworzyć specjalne konfiguracjez różnymi wersjami Wine, by obsłużyć jednocześnie te popularneprogramy.

Word 2013 na Linuksie – lepiej się pospieszyć, zanim się zawiesi
Word 2013 na Linuksie – lepiej się pospieszyć, zanim się zawiesi

Do Wine dołączono także implementację Direct2D, microsoftowegoAPI do grafiki dwuwymiarowej i wektorowej, odpowiedzialnego zarenderowanie tekstu ClearType, rysowanie i wypełnianie krzywych,figur i bitmap, operacje na figurach i renderowanie do warstwpośrednich – oczywiście z wykorzystaniem sprzętowej akceleracji.

Te właśnie zmiany pozwoliły na przynajmniej uruchomienie Office2013, choć za wcześnie, by mówić o sukcesie, aplikacje pakietuszybko się zawieszają. Uzyskanie stabilności ich pracy jest jednakgłównym celem dla CrossOvera 15, którego wydanie spodziewane jestna jesień. Póki co CrossOver 14 dostępny jest wsprzedaży w cenie 49,95 USD, ze strony producenta można pobraćtakże 14-dniową wersję testową. Jeśli ktoś szuka darmowejalternatywy dla CrossOver na Linuksa, to polecić możemyPlayOnLinux. Nie jeston tak wygodny w użyciu, nie zapewnia profesjonalnego wsparcia, niedostaniemy też (przynajmniej od razu) wszystkich łatek do Winetworzonych przez CodeWeavers, ale lista obsługiwanych przez niegogier i aplikacji jest niewiele gorsza od tego, co znajdziemy wkomercyjnym rozwiązaniu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)