Dzisiaj ostatnie pytanie przed pierwszym netbookiem

Dzisiaj ostatnie pytanie przed pierwszym netbookiem

Redakcja
10.10.2010 10:55

Wczoraj padło pierwsze zadanie specjalne, dzisiaj czeka nas ostatnie pytanie w pierwszym rankingu 10-dniowym - jutro więc pierwsza osoba w organizowanym przez nas wspólnie z Intelem konkursie wygra netbooka ASUS Eee PC 1001PX z procesorem Atom.

Wczorajsze zadanie specjalne wcale nie było takie banalne. Odsetek poprawnych odpowiedzi znacząco odbiegał od codziennej średniej i, tak jak przewidywaliśmy, wiele osób z dalszych części rankingu podskoczyło o kilkadziesiąt czy nawet kilkaset pozycji. Mamy świadomość, że niektórzy po prostu "strzelali" korzystając z podpowiedzi. Weźmiemy to pod uwagę przy konstruowaniu kolejnych zadań. Ścisła czołówka jednak nie zawiodła i w większości udzieliła poprawnych odpowiedzi, ale... wszystko jeszcze może się zdarzyć. Dzisiaj bowiem ostatnie pytanie w pierwszej 10-dniowej części konkursu, a jutro po przyznaniu liderowi netbooka zaczniemy już nowy ranking 10-dniowy z nowymi nagrodami. Przypominamy oczywiście, że każda odpowiedź będzie też liczyć się do rankingu generalnego, który podsumujemy po zakończeniu konkursu.

Wielu uczestników zastanawia się, dlaczego poprawną odpowiedzią na pytanie w zadaniu specjalnym było "MMX". Bardzo czytelnie wyjaśnia to Ryan na swoim blogu, który opublikowany został dzisiaj dokładnie o północy. W skrócie napiszemy tylko, że pytaniem był obrazek składający się z 16 kolumn i 6 wierszy. Każde pole to bit - czarny odpowiadał jedynce, biały zeru. Ponieważ jeden bajt to osiem bitów, w każdej kolumnie znalazły się zakodowane binarnie dwie liczby, a więc razem było ich 12. Po zamianie liczb na znaki zgodnie z tabelą kodów ASCII otrzymany tekst - "pierwszySIMD" - był właściwym pytaniem. Należało na nie udzielić odpowiedzi "MMX", bo to właśnie MMX był pierwszym rozszerzeniem SIMD oferowanym w procesorach Intela. Po bardziej szczegółowe wyjaśnienia ponownie odsyłamy na bloga Ryana, gdzie znaleźć można także kilka ciekawostek i interesujących statystyk odnośnie samego konkursu.

Dzisiaj wracamy już do "tradycyjnych" reguł: odpowiedź będzie trzeba wybrać spośród czterech możliwości, ale za to pytanie może pojawić się o dowolnej porze... Nie pozostaje więc nic innego jak wpatrywać się w naszą konkursową diodę :-) Powodzenia!

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (172)