EFF ma kolejny pomysł na uzdrowienie systemu patentowego

Strona głównaEFF ma kolejny pomysł na uzdrowienie systemu patentowego
24.02.2015 17:34

Jak bronić innowacyjności i nie dawać pożywki trollom patentowym? Electronic Frontier Foundation ma kolejny pomysł na uzdrowienie amerykańskiego systemu patentowego.

bDUmWZiZ

EFF uważa, że pełen paradoksów system patentowy Stanów Zjednoczonych można naprawić kilkoma czytelnymi posunięciami, które leżą w zasięgu Kongresu i Białego Domu. Głównymi celami zmian w prawie jest ograniczenie zasięgu nieprecyzyjnych patentów, odebranie broni trollom patentowym, a także wzmocnienie praw chroniących wynalazki. Czy to możliwe? Zdaniem działaczy Fundacji nie tylko jest to wykonalne, ale teraz jest doskonały moment na takie działania – nie brakuje ani potrzeby, ani motywacji.

350131716087834057

Opracowanie Defend Innovation, przygotowane przez Fundację, zawiera konkretną receptę na problemy. Rozwiązania powstały na podstawie pomysłów ponad 16 tysięcy osób i biorą pod uwagę zarówno sytuację wynalazców, jak i wyzwania stojące przez prawodawcami.

bDUmWZjb

W pierwszej części znalazła się analiza obecnego stanu systemu patentowego i tego, jak zbyt szeroko zakrojone i nieprecyzyjne patenty, w połączeniu z niewystarczającą analizą ze strony urzędu patentowego, hamuje wynalazców zamiast dodawać im skrzydeł i tworzyć przyjazne środowisko dla twórczego myślenia. Upośledzony system stworzył idealne warunki do rozwoju trolli, szumnie zwanych jednostkami utrzymującymi patenty, które niczego nie wytwarzają, a ich istnienie uzasadnia możliwość stanięcia pewnego dnia przed sądem z aktem oskarżenia, wymierzonym przeciwko prawdziwemu wynalazcy. Zwyczaj patentowania oprogramowania w ostatnich latach sprawił, że wiele firm zbiera sobie portfolio obronne „na wszelki wypadek”. Zastrzeżone rozwiązania mogą nigdy nie trafić do komercyjnych produktów, ale miny zawsze są w cenie w zwalczaniu konkurencji.

W drugiej części znajdziemy konkretne rozwiązania dla opisanych problemów. W kilku punktach EFF ujęła wszystkie reformy, jakie trzeba wprowadzić, by uzdrowić system. Na liście znalazły się między innymi takie sugestie:

Trzeba zapewnić wydajne i niedrogie sposoby sprawdzania sensowności wydanych patentówNależy zmienić jurysdykcję spraw patentowych i uniemożliwić pozywanie w odległych dystryktachPrywatne firmy powinny wprowadzić alternatywny schemat licencjonowania, który pomoże zapobiegać nadużyciomWarto wprowadzić zakaz rozsyłania „frywolnych” upomnień o należność za naruszenie patentów i dać oskarżanym narzędzie taniej obronyNależy przyjąć reformy, na przykład proponowane w Innovation Act z 2013 rokuWszystkie trzy filary amerykańskiego rządu, a także prywatne przedsiębiorstwa, mają tu rolę do odegrania. Jeśli ktoś jeszcze nie czuje się przekonany o absurdach amerykańskiego prawa patentowego, polecam lekturę bloga TrollingEffects.org.

Udostępnij:
bDUmWZjX