Elon Musk, Bill Gates i inni zaatakowani na Twitterze. Hakerzy zdobyli ponad 100 tys. dolarów

Elon Musk, Bill Gates i inni zaatakowani na Twitterze. Hakerzy zdobyli ponad 100 tys. dolarów

Hakerzy włamali się m.in. na konto Billa Gatesa, fot. Getty Images
Hakerzy włamali się m.in. na konto Billa Gatesa, fot. Getty Images
Oskar Ziomek
16.07.2020 10:07, aktualizacja: 16.07.2020 10:17

Hakerzy włamali się na Twitterze na zweryfikowane konta znanych osobistości. Uzyskali dostęp między innymi do Twittera Elona Muska, Billa Gatesa, Jeffa Bezosa, Baracka Obamy, Joe Bidena czy Kim Kardashian, publikując na nich ogłoszenie zachęcające do wpłacania środków w bitcoinach na podany adres. Jak udało się ustalić, zdobyli w ten sposób równowartość ponad 100 tysięcy dolarów.

Na Twitterach znanych osób pojawiły się wpisy spreparowane przez atakujących. Zachęcali w nich do wpłacenia środków w kryptowalucie, aby w ramach gestu chwilę później otrzymać ich zwrot w podwojonej wysokości. "Podwajam wszystkie wpłaty wysłane na mój adres BTC w ciągu najbliższych 30 minut. Wysyłasz 1000 dolarów, jak odsyłam 2000 dolarów" – brzmiał fragment posta opublikowanego na Twitterze Billa Gatesa.

Treść fałszywego posta na kocie Billa Gatesa, źródło: ZDNet.
Treść fałszywego posta na kocie Billa Gatesa, źródło: ZDNet.

Twitter jest świadomy problemu i w chwili pisania niniejszego tekstu, posty hakerów nie są już dostępne, a profile znanych osób można odwiedzać, jak dawniej. Jak podał ZDNet, dotychczas udało się ustalić, że ofiarami padły następujące osoby lub firmy: Bill Gates, Elon Musk, Jeff Bezos, Joe Biden, Barack Obama, Mike Bloomberg, Warren Buffet, Apple, Kanye West, Wiz Khalifa, Kim Kardashian, Floyd Mayweather, Uber, CoinDesk, Binance, Bitcoin oraz Gemini.

W ramach akcji zapobiegawczej i na potrzeby zbadania ataku, Twitter zablokował w godzinach nocnych czasu polskiego szereg kont. Użytkownicy mogli mieć w tym czasie problem z pisaniem własnych postów oraz restartowaniem haseł. Jak poinformowano po wstępnej analizie, hakerzy najpierw zmanipulowali niektórych pracowników Twittera, by uzyskać dostęp do wewnętrznych systemów firmy, a dopiero później przeprowadzili atak.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (67)