Empik rozdaje bony na 1500 zł? Uwaga na nowe oszustwo

fot. GettyImages
fot. GettyImages

03.04.2021 17:49, aktual.: 06.03.2024 21:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Phishing to dobrze znana metoda działania cyberprzestępców, ale oszuści szukają coraz to nowych sposobów, by nabrać mniej świadomych użytkowników. Wykorzystują trwający obecnie lockdown i coraz odważniej podszywają się pod sklepy internetowe, ale ich celem jest zawsze wyłudzenie wrażliwych danych.

[facebook=https://www.facebook.com/dobreprogramy/posts/10158231317725686]

Tym razem za swój cel wybrali klientów sklepów Empik. Pułapka jest prosta: przestępcy rozsyłają wiadomości, zachęcające do zarejestrowania się w specjalnie przygotowanym formularzu. W zamian za podanie naszych danych czekać ma na nas bon o wartości 15000 złotych.

Po kliknięciu linka w wiadomości przechodzimy na stronę, na której należy podać imię, nazwisko, adres e-mail oraz numer telefonu. Po podaniu swoich danych zostajemy zapisani do subskrypcji.

O ile sama wiadomość może wyglądać wiarygodnie, to już strona, na którą przekierowuje link, nie przypomina wizualnie strony sklepu Empik, co od razu powinno wzbudzić nasze podejrzenia. O ile nie wzbudziła go wyjątkowo atrakcyjna nagroda, którą rzekomo mielibyśmy uzyskać po podaniu swoich danych.

[twitter=https://twitter.com/pemmax/status/1378074097134006274]

Mimo że o phishingu pisze się coraz więcej i nawet policja wydaje specjalne komunikaty, dotyczące podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci, to ofiar cyberoszustów nie brakuje. Należy przy tym pamiętać, że równie często, co pod znane sklepy czy instytucje, przestępcy mogą podszywać się pod naszych bliskich. Taka sytuacja spotkała mężczyznę z Suwałk, który stracił pieniądze, sądząc, że przelewa je siostrze.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (10)
Zobacz także