Enigmail ostrzega, żeby nie aktualizować Thunderbirda. Szykują się zmiany w OpenPGP

Enigmail otrzega, żeby nie aktualizować Thunderbirda
Enigmail otrzega, żeby nie aktualizować Thunderbirda
Kamil J. Dudek

28.06.2020 03:26, aktual.: 28.06.2020 03:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dodatek Enigmail, zaopatrujący program pocztowy Thunderbird w obsługę GnuPG, zaczął przestrzegać użytkowników wersji 68 przed aktualizacją do nadchodzącej wersji 78. Enigmail przestanie w niej działać. Znane narzędzie do szyfrowania OpenPGP wymaga bowiem infrastruktury rozszerzeń, która będzie nieobecna w kolejnym Thunderbirdzie. Powodem jest poleganie na bazie kodowej Firefoksa, który ją już usunął.

Konieczność migracji na WebExtentions była znana autorom Enigmail już od dawna. Znany z Firefoksa, nowy mechanizm wtyczek oferuje płytszą integracje, niż dawne wtyczki XPI i wiele zaawansowanych funkcji Enigmail jest niemożliwych do przeniesienia. Dodatek przestał działać w wersjach Daily programu już wiele miesięcy temu. Autorzy projektu zadecydowali więc o zaptrzestaniu jego rozwoju.

Wbudowane PGP

Thunderbird ma w zamian otrzymać własną obsługę OpenPGP, co jest cenną i pożądaną cechą w programie pocztowym. W podobny sposób zintegrowano też inny niegdyś-dodatek, czyli kalendarz Lightning. Enigmail polega jednakże na GnuPG i GPG4Win, a te mają inną licencję, niż sam Thunderbird. Dlatego niemożliwe jest ich dostarczanie razem. W konsekwencji, Thunderbird użyje innej biblioteki, co zdecydowanie przełoży się na początkowy spadek funkcjonalności względem Enigmail i utrudni migrację.

(fot. Kamil Dudek)
(fot. Kamil Dudek)

Dalsze zmiany dotyczyć będą interfejsu (ten w Enigmail jest zupełnie oddzielny od Thunderbirda i znacznie, znacznie trudniejszy), poziomu integracji oraz mechanizmu przechowywania kluczy. Na pewno nie będzie potrzebne korzystanie z zewnętrznego programu, jak teraz. Zniknie też niesławny pep-json-server. Może się to jednak odbić na zbiorze oferowanych opcji oraz w ogóle dostępności rozwiązania: początkowo OpenPGP w Thunderbirdzie 78 będzie eksperymentalne, dopiero wersja 78.2 dostarczy stabilną implementację.

Mozilla obiecuje nie rozpoczynać automatycznej akualizacji Thunderbirda 68 aż do momentu pełnej implementacji OpenPGP u następcy. Kwestie migracji nie są jeszcze postanowione.

Thunderbird jest dostępny w naszej bazie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)