Europa chce traktatu chroniącego Internet

Europa chce traktatu chroniącego Internet

Wojciech Cybulski
20.09.2010 21:38

Podczas odbywającego się na Litwie Internet Governance Forum przedstawiono opracowany przez Radę Europy projekt międzynarodowego traktatu chroniącego globalną Sieć przed wpływami politycznymi - informuje Telegraph.

Propozycja traktatu obejmuje 12 zasad dotyczących zarządzania Internetem, w tym zobowiązanie państw do podtrzymywania fundamentów technologicznych stanowiących podstawę infrastruktury internetowej. Traktat wprowadza także możliwość transgranicznej współpracy między krajami w celu rozwiązywania problemów z ochroną Internetu przez różnymi zagrożeniami, takimi jak akty cyberterroryzmu. Traktat ma być także podstawowym dokumentem gwarantującym neutralność Sieci. Oznacza to, że wszyscy dostawcy usług internetowych byliby zobowiązani do jednakowego traktowania każdego bitu, niezależnie od jego źródła lub celu.

Projekt jest przez wielu komentatorów i ekspertów porównywany do podpisanego w 1967 roku Traktatu o Przestrzeni Kosmicznej. Jego zadaniem jest bowiem zagwarantowanie każdemu krajowi pełnego dostępu do światowej Sieci i zapewnienie jej poprawnego działania. Przykłady takich państw jak Chiny czy Wielka Brytania dobitnie pokazują, że rządy wielu państw mogą ulegać pokusie modyfikowania i kontrolowania swojej części Internetu, co stwarza zagrożenie dla integralności całej Sieci. Uregulowanie kwestii Internetu w Międzynarodowym Traktacie Internetowym sprawi, że podstawy funkcjonowania Sieci w końcu oparte będą na prawie międzynarodowym.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)