Europejczycy kochają Wi-Fi

Europejczycy kochają Wi-Fi

Marcin Paterek
01.08.2013 17:40

Neelie Kroes, komisarz europejski ds. agendy cyfrowej, nawołuje do zwiększenia zakresu widma dostępnego dla sieci Wi-Fi. Jej zdaniem jest to konieczne, by uniknąć kompletnego zakorkowania — obecnie z wykorzystaniem Wi-Fi bezprzewodowo przesyłanych jest 71 proc. danych, a za trzy lata odsetek ten ma wzrosnąć do 78 procent.

Przyczyn zatłoczenia sieci Neelie Kroes doszukuje się w urządzeniach mobilnych, które zdecydowaną większość zadań wykonują właśnie z wykorzystaniem Wi-Fi. Powód takiego stanu rzeczy jest prozaiczny — transfer danych w sieciach 3G/4G jest na tyle kosztowny, że w zasadzie nie stanowi żadnej alternatywy dla bezpłatnych sieci bezprzewodowych. Jednocześnie komisarz podkreśla, że sieci komórkowe i Wi-Fi nie powinny ze sobą konkurować, ale raczej uzupełniać w celu zapewnienia nieustannego dostępu do internetu mobilnego. Systemy pozwalające na udostępnianie swojej sieci Wi-Fi innym osobom są wspaniałym przykładem na to, jak można wspólnymi siłami zapewnić wszystkim dostęp do internetu. Wszyscy Europejczycy powinni mieć możliwość korzystania z internetu nie tylko w domu i miejscu pracy — apeluje Kroes.

Obraz

W swoim raporcie Kroes zauważa, że koszt zakupu praw do widma na potrzeby rozwoju sieci 3G/4G jest obecnie zbyt wysoki, a to z kolei uderza w konsumentów płacących wyższe rachunki np. w roamingu. Nie bez znaczenia jest też fakt, że w wielu częściach kontynentu bezprzewodowa sieć komórkowa już teraz jest przeciążona z powodu braku dostępnego widma. W tej sytuacji postawienie na rozwiązania oparte na nadajnikach Wi-Fi, które wspierałyby sieci 3G i 4G, miałoby umożliwić operatorom zaoszczędzenie miliardów euro, niezbędnych do modernizacji obecnej sieci. Szczęśliwi byliby też sami konsumenci, którzy mogliby zaoszczędzić na przesyłaniu danych przez Wi-Fi, zamiast płacić za korzystanie z sieci komórkowej.

Jakie są perspektywy na przyszłość? Zespół Neelie Kroes przygotował trzy wytyczne: zwiększenie zakresu dostępnego widma na potrzeby sieci Wi-Fi z 5150 do 5925 MHz, pełne udostępnienie pasm 2,6 i 3,5 GHz, a także zmniejszenie obciążeń administracyjnych w zakresie wprowadzania usług odciążających sieć w miejscach publicznych. Ponadto w przyszłości miałyby być prowadzone konsultacje na temat możliwości udzielania licencji na pasmo 3,5 GHz oraz inne potencjalne pasma częstotliwości.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)