Ewolucja Internetu w obrazkach

Ewolucja Internetu w obrazkach

16.08.2012 14:13

Internet jest tworem relatywnie już starym, dobrze rozwiniętym i mocno zakorzenionym w naszej świadomości. Ponieważ obrazki najlepiej przemawiają do wyobraźni, zainteresowanym historią i stopniem rozwoju globalnej sieci powinna przypaść do gustu infografika interaktywna Evolution of the Web.

Aby uświadomić sobie stopień rozwoju i poszerzenia zasięgu globalnej sieci wystarczy spojrzeć na wzrost ilości przesyłanych danych. W 1993 roku, kiedy to wydana została przeglądarka Mosaic, przez Internet przesyłanych było 10 terabajtów danych miesięcznie. W roku 1998, kiedy rozpoczęto prace nad specyfikacją HTML 4, przesył danych osiągnął poziom 12 petabajtów miesięcznie. Obecnie przesyłamy w ciągu miesiąca ponad 30 tysięcy petabajtów danych po globalnych łączach... firma Cisco nie bez powodu już przywitała „Erę zettabajtów”.

Dla wielu użytkowników ciekawszą częścią infografiki będzie jednak rozkład w czasie technologii, które pojawiły się na przestrzeni lat. Na interaktywnym wykresie zostały umieszczone i krótko opisane (po angielsku) wszystkie najważniejsze specyfikacje, języki, API i oczywiście przeglądarki internetowe kluczowe dla rozwoju globalnej sieci. Pojawienie się obsługi każdej technologii w przeglądarce zostało zaznaczone na osi czasu. Szczególnie na przestrzeni ostatnich czterech lat widać ogromne zagęszczenie nowości, ale w latach 1994-1997 też było ciekawie ;).

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)