Facebook inwestuje w kontrolę komputera myślami. Stworzy futurystyczną opaskę

(fot. Shutterstock.com)
(fot. Shutterstock.com)
Piotr Urbaniak

25.09.2019 11:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Facebook nabył nowojorski startup CTRL-Labs, firmę rozwijającą technologię zarządzania komputerem przy użyciu myśli – poinformował Andy Bosworth, wiceprezes Facebooka ds. AR i VR. Owocem tego mariażu ma być bardzo unikatowa opaska na rękę.

Jak tłumaczy Bosworth, opaska wykryje impulsy wysyłane z rdzenia kręgowego do mięśni dłoni, a następnie przekształci je w sygnał cyfrowy, który jest zrozumiały dla komputera. Przedstawiciel twierdzi, że istnieje możliwość stworzenia sensorów na tyle czułych, aby wykryć samą intencję wykonania ruchu. – Przechwytuje twoją intencję, dzięki czemu możesz udostępnić zdjęcie znajomemu, używając niezauważalnego ruchu lub po prostu, cóż, zamierzając – podaje przykład.

Brzmi niczym fantastyka, prawda? Faktem jest, że podobną koncepcję Facebook prezentował już w lipcu 2017 roku podczas serii wykładów na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco. Naukowcy udowodnili wówczas, że są w stanie wykryć zamiar mowy u pacjentów z uszkodzeniami neurologicznymi, którzy nominalnie mówić nie są w stanie.

Tymczasem szef i założyciel CTRL Labs, Patrick Kaifosh, w 2018 roku trafił na listę 30 przed 30 Forbesa w dziedzinie nauki, właśnie za pracę nad wykrywającą myśli opaską.

Nie wiadomo dokładnie, ile Facebook zapłacił za startup Kaifosha. Bloomberg pisze o kwocie między 500 mln a 1 mld dol. Wiadomo natomiast, że nowy zespół zostanie włączony do departamentu odpowiedzialnego za wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość, co oczywiście ma sens. Systemy VR i AR w połączeniu z kontrolą myślami dają prawdziwie futurystyczny interfejs.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)