Facebook ma coraz więcej problemów. Niemcy wszczynają śledztwo

Facebook ma coraz więcej problemów. Niemcy wszczynają śledztwo

Szef Facebooka Mark Zuckerberg.
Szef Facebooka Mark Zuckerberg.
11.12.2020 11:55

Niemiecki Bundeskartellamt, czyli instytucja odpowiedzialna za ochronę konkurencyjności, wszczęła śledztwo w sprawie powiązania aplikacji Facebook z okularami do wirtualnej rzeczywistości (VR) Oculus – donosi The Verge. To kolejna zła wiadomość dla Facebooka w tym tygodniu.

Niepokój niemieckiej instytucji wzbudziło to, że nowe okulary amerykańskiej firmy – Oculus Quest 2 – wymagają logowania poprzez konto na Facebooku, a nie odrębne ID. Wywołało to obawy o wpływ tego zabiegu na sprawiedliwą konkurencyjność zarówno w obszarze portali społecznościowych, jak i okularów VR.

– Łączenie w taki sposób produktu VR i portalu społecznościowego grupy może być nadużywaniem przez nią dominującej pozycji – stwierdził Andreas Mundt, prezydent Bundeskartellamt.

Oculus na celowniku także w USA

Dodatkowo, jak zauważył z kolei portal "Tech Crunch", w sierpniu Facebook ogłosił również, że zmienia nazwę swojej firmy zajmującej się rozwijaniem okularów Oculus – którą nabył w 2014 roku za około 2 miliardy dolarów – na "Facebook Reality Labs". Zasygnalizował tym samym włączenie Oculusa w swoje social-mediowe imperium.

W kwestii Oculusa Facebook ma problemy także w USA. W ubiegłym tygodniu agencja Bloomberg poinformowała, że amerykański departament sprawiedliwości wszczął śledztwo w sprawie kopiowania przez Facebooka aplikacji innych firm, które mogły być używane poprzez okulary Oculus.

Zły czas dla amerykańskiego giganta

Jednak i w samym tym tygodniu Facebook ma więcej złych wiadomości. Wczoraj bowiem Federalna Komisja Handlu (FTC) skierowała wniosek do sądu federalnego o "rozbicie Facebooka". Chodzi tu o zmuszenie firmy do sprzedaży zewnętrznych aktywów, takich jak Instagram czy WhatsApp, których pozyskanie przez firmę Zuckerberga stanowiło według FTC działanie na szkodę konkurencyjności.

Podobne wnioski skierowali też prokuratorzy generalni z 48 stanów i terytoriów USA.

Czytaj też: Messenger i Instagram ze znikającymi wiadomościami. Nowa opcja wkrótce

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (68)