Facebook oskarżony o pomoc w morderstwie. Sprawa trafiła do sądu

Facebook oskarżony o pomoc w morderstwie. Sprawa trafiła do sądu

Mark Zuckerberg (Photo by Chip Somodevilla/Getty Images)
Mark Zuckerberg (Photo by Chip Somodevilla/Getty Images)
Źródło zdjęć: © Getty Images | Chip Somodevilla
09.01.2022 12:23

Meta, firma do której należy Facebook, została oskarżona o połączenie dwóch ekstremistów, którzy następnie zaplanowali na platformie atak w wyniku, którego zginął pracownik federalny w strzelaninie w 2020 roku.

Pozew przeciwko firmie wniosła siostra zamordowanego Dave'a Patricka Underwooda, który został postrzelony przed gmachem sądu w Oakland w Kalifornii w maju 2020 roku. Angela Underwood Jacobs jest zdania, że strzelanina była wcześniej przygotowanym atakiem. Oskarżeni mieli zaplanować swoje działania za pośrednictwem Facebooka, gdzie również się poznali, dzięki algorytmom platformy.

Jacobs uważa, że "Facebook świadomie promował podburzające i brutalne treści oraz połączył ekstremistów, którzy planowali i dokonali zabójstwa jej brata". Na tę chwilę wiadomo, że oskarżenie w sprawie mężczyźni byli powiązaniu z ruchem na platformie, który pojawił się w zeszłym roku i miał aktywnie promować przemoc wobec ludności cywilnej, organów ścigania oraz urzędników i instytucji rządowych.

"Facebook musi zostać pociągnięty do odpowiedzialności za szkody, które wyrządził nie tylko mojej rodzinie, ale wielu innym osobom poprzez promowanie ekstremistycznych treści i promowanie algorytmów aktywnie rekrutujących członków na swoją platformę internetową", czytamy w dalszej części oświadczenia Jacobs.

Facebook od lat jest oskarżany o nieusuwanie ekstremistycznych treści lub nawet ich promowanie, jednak prawo jest w większości przypadków bezsilne. Communications Decency Act mówi, że interaktywna usługa komputerowa nie może być pociągnięta do odpowiedzialności za treści stron trzecich, ponieważ nie jest wydawcą tego materiału.

Z tymi przepisami walczy Joe Biden, jednak na ten moment prywatne pozwy są jedyną możliwością dla poszkodowanych na doszukiwanie się "sprawiedliwości". Niedawno Meta została pozwana również w związku z ludobójstwem w Birmie, ponieważ firma rzekomo zezwoliła na szerzenie mowy nienawiści na platformie. W pozwie żąda się nałożenia 150 mln dolarów kary na Facebooka.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)