Facebook prezentuje własną kamerę panoramiczną 360 stopni #F8

Facebook prezentuje własną kamerę panoramiczną 360 stopni #F8

13.04.2016 13:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na Facebooku możemy już spotkać się z filmami nagrywanymi w 360 stopniach. Takich materiałów jest bardzo mało. Główną przeszkodą jest brak odpowiedniego sprzętu. Facebook postanowił znaleźć na to rozwiązanie i stworzył kamerę o polu widzenia 360 stopni. Dodatkowo pokazał kamerkę pozwalającą korzystać z innej funkcji portalu – strumieniowania szerokokątnego obrazu na żywo.

Tej pierwszej kamery nie będzie można kupić, ale Facebook ogłosił plany wydania jej jako projekt Open Hardware. Każdy zainteresowany będzie miał dostęp do dokumentacji i będzie mógł stworzyć własne rozwiązanie. Mamy do czynienia z urządzeniem skierowanym dla profesjonalistów. Świadczy o tym także cena, koszt wszystkich materiałów to około 30 tysięcy dolarów.

Obraz

Prototyp Facebook Surround 360 wyglądem przypomina spodek kosmiczny, wykonany jest z aluminium. Do rejestrowania obrazu w 360 stopniach wykorzystuje aż 17 kamer, każda o rozdzielczości 4 MP. Jak zapewniają twórcy, mamy mieć do czynienia z jednym z najlepszych rozwiązań na rynku.

Na jednej płaszczyźnie umieszczonych jest 14 szerokokątnych kamer. Dodatkowo urządzenie wyposażone jest w trzy kamery z obiektywami typu rybie oko – jedna na górze, dwie na dole. Filmy możemy nagrywać w rozdzielczości 8K. Takie materiały będziemy mogli umieścić na Facebooku i oglądać z wykorzystaniem gogli wirtualnej rzeczywistości.

Facebook zaprezentował również drugą kamerę, znacznie tańszą i skierowana do szerszego grona odbiorców. Kamerka Mevo pozwala na przesyłanie szerokokątnego obrazu wprost na Facebooka. Całość nadawana jest na żywo. Obraz rejestrowany przez Mevo wygląda jakby pochodził z kilku kamer – oglądając wideo możemy w każdej chwili wybrać jeden z dostępnych widoków. Urządzenie wykrywa twarze i jest w stanie skupić się na jednej osobie. Wystarczy, że na wyświetlaczu smartfona klikniemy na twarz interesującej nas osoby, wówczas kamera wykona zbliżenie. Możemy także wybierać dany fragment obrazu, zostanie on wtedy powiększony.

Mevo nagrywa w rozdzielczości 4K, zastosowany akumulator ma zapewnić do 10 godzin ciągłej pracy. Obecnie kamera dostępna jest w cenie 299 dolarów, ale po oficjalnej premierze będziemy musieli zapłacić 399 dolarów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)