Facebook zakazuje publikacji deepfake'ów – kilka miesięcy przed wyborami w USA

Facebook zakazuje publikacji deepfake'ów – kilka miesięcy przed wyborami w USA

Zbliżające się wybory w USA skłoniły Facebooka do zakazania deepfake'ów, fot. Getty Images
Zbliżające się wybory w USA skłoniły Facebooka do zakazania deepfake'ów, fot. Getty Images
Oskar Ziomek
07.01.2020 15:56

Facebook rusza do walki z deepfake'ami i innymi treściami, które mogą dezinformować odbiorców. Wykorzystując wiedzę ponad 50 ekspertów z wielu dziedzin, twórcy zdecydowali się zaostrzyć zasady na portalu i od teraz będą konsekwentnie usuwać materiały, które zostały przerobione i mogą być źródłem nieprawdziwych informacji.

O szczegółach można przeczytać w anglojęzycznej informacji prasowej, gdzie twórcy zwracają uwagę na dwa przypadki, w których materiały zostaną usunięte.

Pierwsza sytuacja dotyczy treści, które zostały przerobione inaczej niż w celu poprawy jasności i jakości, czego nie byłby w stanie zauważyć przeciętny odbiorca, zaś druga opisuje materiały będące efektem pracy sztucznej inteligencji lub uczenia maszynowego – deepfake, który może zaszkodzić lub pomóc między innymi politykom, wpada właśnie w tę kategorię.

Nowe zasady mają pomóc usuwać więcej filmów niż dotychczas, ale warto zaznaczyć, że nie wszystkie będą bezwzględnie kasowane. Nowe zasady nie będą dotyczyć materiałów z elementami parodii i satyry.

Jak zwraca uwagę serwis The Verge, zmiany na Facebooku mogą mieć związek ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w USA. Portale społecznościowe są dziś bowiem nierozłącznym elementem politycznych kampanii, a nagrania tworzone przez SI potrafią zaskakiwać wiarygodnością.

Facebook jest dostępny do pobrania z naszego katalogu aplikacji.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)