Facebook zbuduje własny telefon, kupi Operę?

Facebook zbuduje własny telefon, kupi Operę?

28.05.2012 11:03, aktualizacja: 28.05.2012 15:51

Coraz więcej źródeł informuje, że Facebook stara się zatrudnić byłych pracowników Apple'a, którzy pracowali nad iPhone'em lub iPadem. Według The New York Times Facebook zatrudnił już jedną osobę, która była związana z projektowaniem iPada i ponad pół tuzina programistów i elektroników z zespołu pracującego nad telefonem firmy Apple. Facebook prowadzi ponadto rozmowy z operatorami, deweloperami aplikacji i producentami sprzętu — prawdopodobnie bada możliwości wejścia na rynek.

Wypuszcenie na rynek smartfona jest dla Facebooka prawdopodobnie jedyną szansą zarobku w segmencie mobilnym. Jak już przekonali się inwestorzy, aplikacje Facebooka na urządzenia mobilne szczególnie dochodowe nie są. Po kupnie Instagrama Facebook wydał podobną aplikację do robienia i udostępniania zdjęć dla iPhone'a, ale to nadal nie pozwoli mu czerpać satysfakcjonujących zysków z rynku urządzeń mobilnych.

Jest to już trzecie podejście Facebooka do sprzętu. W 2010 roku o takich planach informował TechCrunch, ale tamto urządzenie nigdy nie wyszło poza fazę projektową, gdyż Facebook nie miał zasobów aby pokonać trudności związane z konstrukcją smartfonu. Przy drugim podejściu Facebookowi pomagała i podobno nadal pomaga firma HTC. Szczegółów projektu „Buffy” nie znamy, ale plotka głosi, że smartfon „Buffy” może trafić na rynek pod koniec tego roku.

The New York Times sugerował również, że Facebook mógłby próbować kupić producenta urządzeń mobilnych, podobnie jak zrobił to Google, choć nie mówi się na razie o tym, którą firmę ewentualnie Facebook mógłby kupić. Krąży jednak plotka, że Facebook ma chrapkę na… Operę. Od pewnego czasu mówi się o tym, że norweski producent oprogramowania zamiast rozwijać się samodzielnie wolałby zostać włączony do większej firmy, zwłaszcza jeśli ma zamiar na poważnie brać udział w wojnie przeglądarek. Facebook również by nie stracił kupując firmę z doświadczeniem na polu platform mobilnych i negocjacji z operatorami komórkowymi. Na razie żadna z wspomnianych firm nie skomentowała plotek.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (74)