Facebooka kłopoty z WhatsAppem. W ślady Niemiec idzie cała Unia Europejska

Facebooka kłopoty z WhatsAppem. W ślady Niemiec idzie cała Unia Europejska

Facebooka kłopoty z WhatsAppem. W ślady Niemiec idzie cała Unia Europejska
28.10.2016 16:03, aktualizacja: 28.10.2016 16:41

Pod koniec września w poważnych tarapatach w Niemczech znalazł się Facebook. Serwis Marka Zuckerberga stanął przed żądaniem zaprzestania zbierania danych użytkowników WhatsAppa i wykorzystywania go na samym Facebooku, usunięte miały zostać także wszystkie dotąd zebrane informacje. Można się było spodziewać, że nasi zachodni sąsiedzi znajdą wkrótce naśladowców, niewielu jednak spodziewało się zapewne, że będzie to cała Wspólnota.

Kontrowersyjnej praktyce Facebooka, która objawia się w pozyskiwaniu na potrzeby serwisu Facebook danych użytkowników WhatsAppa, przyjrzał się wnikliwie w ostatnim czasie Johannes Caspar, niemiecki Federalny Komisarz ds. Ochrony Danych i Wolności Informacji. Stwierdził on, nie przebierając w słowach, że Facebook zbiera dane bez zgody użytkowników komunikatora, a zatem bezprawnie, a ponadto w momencie rozpoczęcia tego procesu złamał wcześniejsze obietnice i wprowadził konsumentów w błąd.

Obraz

Regulacje niemieckie, w świetle których Facebook łamie prawo, zostały oczywiście opracowane na podstawie dyrektyw i rozporządzeń instytucji Unii Europejskiej. Zespół roboczy ds. ochrony osób fizycznych w zakresie przetwarzania danych osobowych, który składa się organów regulujących ochronę danych w państwach członkowskich (Polskę reprezentuje Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych) ponowił żądania wobec Facebooka, jednak w odniesieniu do wszystkich obywateli Unii korzystających z WhatsAppa, których dane były zbierane.

W przypadku pierwszego oświadczenia Johannesa Caspara, na odpowiedź nie trzeba było czekać długo. Zaledwie po kilkunastu godzinach przedstawiciele Facebooka wydali komunikat zawierający sprzeciw wobec stanowiska Komisarza i zapowiedź apelacji. Sprawa jest w toku. Można zakładać, że w najbliższym czasie z podobną reakcją spotka się żądanie ze strony przedstawicieli pozostałych państw.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)