Fałszywe wezwanie na policję. Śmieszne, ale niebezpieczne

Fałszywe wezwanie na policję. Śmieszne, ale niebezpieczne

Policja
Policja
Źródło zdjęć: © East News | Stanislaw Bielski/REPORTER
31.07.2022 11:42

Wezwanie na policję to rzecz, która nie spotyka nas zbyt często, a jeśli już do niej dochodzi, mamy prawo poczuć się zestresowani. Oszuści chcą wykorzystać te emocje i rozsyłają mailowo fałszywe wezwania na policję. Dość karykaturalne.

Oszustwa internetowe dzielą się na dwie podstawowe grupy. Te, które przygotowano skrupulatnie, z głową, i te, gdzie ktoś nie napracował się zbyt mocno. Do drugiej grupy możemy zaliczyć wszystkie "ataki", w których oszuści tłumaczą tekst na język swojej potencjalnej ofiary przy użyciu translatorów. Prawdopodobnie w ten sposób działali autorzy niezwykle karykaturalnego wezwania na policję, którym pochwalił się jeden z internautów.

Użytkownik Wykopu o nicku gunsiarz umieścił w serwisie grafikę prezentującą fałszywe wezwanie na policję. Choć może lepiej byłoby zacytować autorów tego tworu i powiedzieć, że jest to "Wezwanie w sądzie".

Fałszywe wezwanie na policję
Fałszywe wezwanie na policję© Wykop

Otrzymanie tego typu wiadomości w większości internautów wywoła raczej uśmiech niż przerażenie, ale jeśli ktoś nie wczyta się w treść wezwania, może przypadkiem nabrać się, że jest ono poważne. A zarzuty stawiane w "dokumencie" są poważne.

Jak możemy przeczytać "po zajęciu przez cyberinfiltrację" wobec adresata wiadomości zostaną podjęte kroki w kontekście przestępstw na tle seksualnych. W dodatku "cyberżadnarm" miał rzekomo zabezpieczyć dowody z komputera "przestępcy".

Takie wiadomości to rzecz jasna nieudolna próba oszustwa, ale jestem w stanie wyobrazić sobie, że ktoś nieobyty z komputerem mógłby uwierzyć w treść tej wiadomości. Oszuści proszą o kontakt mailowy, więc można przypuszczać, że ich celem będzie wyłudzenie danych i wykorzystanie ich w przyszłości, być może do innych oszustw. Uważajmy na takie próby złapania na haczyk.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)