Fedora 16 już dostępna

Fedora 16 już dostępna

08.11.2011 18:20, aktualizacja: 09.11.2011 10:09

Wydana została 16 wersja Fedory — dystrybucji Linuksa zwanej często poligonem doświadczalnym Red Hat Enterprise Linux.

Do tej wersji Fedory 16 trafiły środowiska graficzne GNOME 3.2 z nowym systemem zarządzania kontami pocztowymi i w usługach społecznościowych, KDE 4.7 z uaktualnioną Plasmą, Xfce i LXDE. W ostatniej chwili deweloperzy zdecydowali się umieścić pod maską systemu jeszcze ciepłe jądro 3.1. Znajdziemy tu również Perla 5.14 ze wsparciem dla Unikodu 6.0, wtyczki do gcc umożliwiające rozszerzanie go w Pythonie, oraz D2 — języka programowania łączącego możliwości C i C++ z efektywnością pracy w Ruby lub Pythonie. Fedora jest pierwszą dystrybucją Linuksa, która zawierać będzie najnowszą wersję języka D.

Z tej wersji Fedory znikł zupełnie HAL, a jego miejsce zajęły udisks i upower, a zamiast libhal stosowany jest libudev. Jeśli natrafimy na aplikacje wymagające libhal do pracy, należy to zgłosić w jej bugzilli i dać deweloperom chwilę na przystosowanie programu do nowej technologii. Zmieniła się również polityka alokacji wartości UID i GID, które dla kont użytkowników zaczynają się teraz od 1000, a nie od 500, jak miało to miejsce w poprzednich wersjach. Aktualizacja ze starszej wersji systemu pozostawia oczywiście starą numerację. Więcej o zmianach można przeczytać na wiki Fedory, gdzie warto zwrócić uwagę również na poprawione narzędzia do wirtualizacji oraz oprogramowanie związane z architekturą w chmurze.

Obrazy instalacyjne Fedory 16 z różnymi środowiskami graficznymi można pobrać ze strony projektu. Znajdziemy tam również instrukcję aktualizacji.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (57)