Felieton: Jak WebP radzi sobie ze zdjęciami

Redakcja

07.10.2010 17:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ponieważ wczoraj w moje ręce wpadła najnowsza wersja Pixelmatora, jednego z pierwszych programów graficznych obsługujących format WebP, dziś mogę podzielić się wrażeniami z oglądania zdjęć zapisanych w tym formacie. Przy tworzeniu artykułu używałam dwóch zdjęć tak dobranych, aby jedno cechowało się dużą ilością ostrych krawędzi a drugie powierzchnią wypełnioną prawie jednolitym kolorem. Interesuje mnie nie tylko rozmiar plików, ale też jakość krawędzi fotografowanego przedmiotu i gładkie niebo bez artefaktów.

Google za pośrednictwem firmowego bloga przedstawił nowy format do zapisywania grafiki rastrowej, który ma oferować lepszą kompresję i wyższą jakość od popularnego JPEG. Zdaniem Google pozwoli on znacząco zmniejszyć rozmiar plików graficznych dostępnych w Internecie bez zauważalnej utraty jakości. Grafiki zapisane w formacie WebP są średnio 39% mniejsze od ich "starszych" odpowiedników - JPEG i PNG. Google zaznacza, że obecnie grafiki i zdjęcia stanowią około 65% zawartości stron internetowych. Zastosowanie WebP pozwala więc skrócić czas ładowania obrazów pobieranych z Sieci i oszczędza transfer danych.

O tym, jak prezentuje się format WebP na tle popularnych algorytmów kompresji plików graficznych pisze Anna Rymsza (Xyrcon) w swoim felietonie Jak WebP radzi sobie ze zdjęciami. Zapraszamy do lektury!

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)