Festiwal robotyki CybAiRBot 2013 w Poznaniu już 18 maja

09.05.2013 15:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Koło naukowe CybAiR działające przy Instytucie Automatyki i Inżynierii Informatycznej Politechniki Poznańskiej po raz 10. z rzędu zaprasza na jeden z największych festiwali robotyki w Polsce —CybAiRBot 2013 — który odbędzie się 18 maja na terenie Centrum Wykładowego Politechniki Poznańskiej. Odwiedzający wydarzenie będą świadkami niezwykłego widowiska, w którym roboty z całej Polski rywalizować będą w 7 konkurencjach:

  • Sumo — konkurencja, która towarzyszy zawodom od początku ich powstania. Jest to konkurencja, która łączy robotykę z japońską tradycją walk zapaśniczych sięgającej VIII wieku. Autonomiczne roboty walczą ze sobą na specjalnie przygotowanym okrągłym ringu, a ich celem jest wypchnąć z niego przeciwnika.
  • Minisumo — polega na miniaturyzacji kategorii sumo, ale roboty mini sumo muszą zmieścić się na kwadracie o rozmiarach 10 cm×10 cm. Takie ograniczenia wymagają od konstruktorów pomysłowych rozwiązań.
  • Nanosumo — roboty walczące w ten sam sposób, jak ich więksi bracia, ale o nadzwyczajnie małych rozmiarach. Nie może Was ominąć widowisko, w którym maszyny wielkością porównywalne z pięciozłotówką walczą na ringu o średnicy 19 cm!
  • Line follower — konkurencja, która wymaga od konstruktorów wyjątkowej inwencji. Robot musi autonomicznie przejechać po trasie, wyznaczonej poprzez czarną linię, w jak najkrótszym czasie. Liczą się nie tylko dobre silniki, ale też koła i kształt podwozia.
  • Freestyle polega na tym, że w tej kategorii nie ma żadnych reguł! Można przynieść robota, który błyska diodami, leje kawę czy układa kostkę Rubika. W tej konkurencji liczy się pomysłowość oraz sposób wykonania. Trzy najlepsze z nich będą wybrane przez jury, a jeden przez publiczność.
  • Światłolub — robot, który zawsze jest głodny światła. Mobilna platforma podąża za latarką, która trzymana jest przez zawodnika. To świetna zabawa przede wszystkim dla młodych adeptów robotyki, ale także dla dorosłych. Celem zawodów jest takie poprowadzenie robota, aby jak najszybciej przejechał trasę wyznaczoną między liniami START i META.
  • Micromouse — konkurencja, która pojawia się na festiwalu po raz pierwszy. Polega ona na odnalezieniu przez małego robota drogi w ogromnym labiryncie. Wymaga od konstruktorów zastosowania najnowszych osiągnięć w dziedzinie sztucznej inteligencji.
  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Pula nagród dla zwycięzców wynosi 20 tysięcy złotych i obejmuje takie nagrody jak tablety (Nexus 10), smartfony (z rodziny Galaxy), zestawy startowe Kamami i prenumeraty Elektroniki Praktycznej. Nakażdego, niezależnie od wieku, oprócz zawodów będą czekać rozwijające warsztaty (między innymi z klockami LEGO WeDo dla najmłodszych i Mindstorms dla nieco starszych), konkursy z nagrodami oraz interesujące pokazy. Festiwal jest niepowtarzalną okazją, by zobaczyć najbardziej profesjonalne z robotów i porozmawiać z ich twórcami, co może być niezwykłą inspirację do rozpoczęcia własnej przygody z robotyką.

Obraz

Po więcej informacji zapraszamy na stronę www.sumo.put.poznan.pl oraz na Facebooka. Na stronie wydarzenia można znaleźć szczegółowe regulaminy każdej konkurencji i pełną agendę. Chęć udziału w warsztatach z LEGO należy zgłosić na stronie firmy Mały Inżynier, uczniowie mogą ponadto zawalczyć o warsztaty robotyki dla swojej klasy przebierając się za roboty. Do 15 maja do godziny 12 można rejestrować swoje roboty w wybranych konkurencjach.

Portal dobreprogramy.pl objął wydarzenie patronatem medialnym.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także