Film poklatkowy ze zdjęć Google StreetView dla każdego

Film poklatkowy ze zdjęć Google StreetView dla każdego

25.04.2013 17:47

Po ostatniej aktualizacji StreetView na mapie można zobaczyć już prawie całą Polskę, można więc trochę się tymi obrazami pobawić.

Zazwyczaj nagranie poklatkowe trasy przejazdu wymaga sporo wysiłku, a potem trzeba jeszcze materiał odpowiednio złożyć. Tu na pomoc przychodzi eksperyment opracowany przez teehan+lax, znanych między innymi z projektu Readability, czyli mechanizmu zmieniającego wygląd stron tak, aby wygodnie się je czytało. Ich najnowszy projekt, Hyperlapse, to bazująca na WebGL (i według twórców najlepiej działająca w przeglądarce Chrome na przyzwoitej maszynie) aplikacja, która pozwala stworzyć własny film poklatkowy z „przejazdu” wytyczoną trasą. To narzędzie może oszczędzić mnóstwo czasu, bo Google już wykonał najcięższą część pracy, czyli fotografowanie i „zszywanie” zdjęć. Pozostaje wybrać trasę… i mieć nadzieję, że akurat tam zdjęcia były robione przy dobrej pogodzie (Ostrów Tumski we Wrocławiu nie wygląda najlepiej, podobnie nierówne są zdjęcia Mostu Milenijnego).

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Zaczynamy od wytyczenia początku i końca trasy oraz ustawienia punktu, na który cały czas ma być nakierowana kamera (będzie się obracać, aby zawsze kierować się w jedną stronę). Kamera porusza się od punktu A do B i z powrotem i trasę pokonuje zawsze w tym samym czasie, warto więc wybierać krótsze odcinki. Punkt, na który ma się kierować, można przesuwać w czasie odtwarzania animacji. Następnie można podzielić się odnośnikiem do niej ze znajomymi. Niestety, specjalnie do celów demonstracyjnych zostały obniżone parametry generowanego widoku i nie ma możliwości zapisania sobie w jakiejś postaci filmu, ale może i tego się doczekamy. Nie da się również precyzyjnie wybrać trasy — od punktu początkowego do końcowego „przejedziemy” najlepszą zdaniem algorytmów Google Maps. Poniżej można zobaczyć kilka przygotowanych przez teehan+lax przykładów.

Hyperlapse powstał w oparciu o Three.js, zmodyfikowany GSVPano.js, Hyperlapse.js i API Google Maps. Źródła wszystkich bibliotek dostępne są na GitHubie, więc jeśli ktoś ma ochotę samemu pobawić się z takimi widokami i na przykład wygenerować długi film dobrej jakości, może skorzystać z gotowych narzędzi.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)