MacOSProgramowanieBiblioteki i FrameworkiFink
Fink ikona

Fink0.39.5

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item

Fink to projekt, dzięki któremu na systemie OS X można zainstalować otwarte oprogramowanie, znane przede wszystkim z Linuksa. Menedżer pakietów pozwala na przeszukiwanie repozytorium, instalację programów wraz z zależnościami i szybką aktualizację.

W repozytorium znajdziemy zarówno drobne narzędzia, jak wget, przez alternatywne wiersze poleceń, kompilatory i edytory po środowiska graficzne GNOME i KDE.

Fink od wielu wersji nie ma instalatora, więc należy skompilować menedżera pakietów samodzielnie. Po pobraniu źródeł należy je rozpakować i skompilować samodzielnie. Do tego potrzebne będą narzędzia deweloperskie, które można zainstalować poleceniem: xcode-select --install lub pobrać razem z programem Xcode z App Store. Fink wymaga także narzędzi dla programistów Javy, które można znaleźć na stronie Oracle'a. Fink poprosi także o instalację XQuartz, czyli implementacji X11 dla systemu OS X.

Kolejnym krokiem jest rozpakowanie źródeł i uruchomienie w ich głównym katalogu skryptu ./bootstrap. Pozwoli on skonfigurować menedżera i wybrać najlepsze serwery do pobierania pakietów. Po instalacji należy skonfigurować środowisko dla Finka poleceniem /sw/bin/pathsetup.sh i pobrać najnowszą listę pakietów poleceniem /sw/bin/fink selfupdate-rsync; /sw/bin/fink index -f. Wszystkie instrukcje dotyczące instalacji i używania Finka znajdują się w katalogu ze źródłami.

Użytkownicy systemów OS X 10.9 i nowszych mogą także skorzystać ze skryptu instalacyjnego, który wykona wszystkie polecenia automatycznie. Na systemie OS X 10.11 Fink jest wciąż w fazie testowej.

Ocena redakcji
4.0
Ocena użytkowników
-.-
Twoja ocena
Liczba pobrań72
Data aktualizacji7 wrz 2016
Rozmiar pliku1.16 MB
System operacyjnymacOS
LicencjaBezpłatna
Fink ikonaMasz problem z tym programem?
Zapytaj na naszym forum
Opinie (0)
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)