Firefox 4 bez sprzętowej akceleracji na Linuksie

Firefox 4 bez sprzętowej akceleracji na Linuksie

Grzegorz Niemirowski
17.01.2011 16:19

Przed weekendem pisaliśmy o wydaniu dziewiątej bety przeglądarki Firefox 4. Przy okazji pojawiła się dosyć istotna informacja: linuksowa wersja najnowszego Firefoksa będzie miała często bardzo ograniczoną akcelerację sprzętową.

Firefox 4 dla Linuksa będzie posiadał obsługę akceleracji, podobnie jak jego wersje na inne platformy. Będzie ona jednak często w dużym stopniu wyłączona ze względu na fatalną jakość linuksowych sterowników graficznych. Boris Zbarsky, wieloletni programista Mozilli, informuje o bardzo łatwym zawieszaniu się serwera "iksów" oraz problemach z poprawnym rysowaniem. Benoit Jacob zaznacza, że obsługa akceleracji z wykorzystaniem OpenGL została w Firefoksie zaimplementowana, użytkownik musi jednak posiadać odpowiednio stabilną wersję X Servera oraz sterowników. Dobranie takiej kombinacji może się okazać trudne. Na razie jedynym odpowiedniej jakości sterownikiem okazał się własnościowy sterownik Nvidii, nienajgorzej radzi sobie także nouveau.

Boris Zbarsky pisze przy okazji, że windowsowe sterowniki też odbiegają od ideału. Z tego powodu obsługa WebGL jest wykonywana przy pomocy Direct3D. Pozostaje to jednak kwestią wydajności a nie stabilności jak pod Linuksem.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (111)