Firefox 51 – zabezpieczenia, optymalizacje i coś dla fanów muzyki

Firefox 51 – zabezpieczenia, optymalizacje i coś dla fanów muzyki

Firefox 51 – zabezpieczenia, optymalizacje i coś dla fanów muzyki
23.01.2017 13:44

Firefox być może będzie kiedyś najszybszy(dzięki nowemu silnikowi renderującemu Servo), ale póki jest poprostu… najnowszy. Na serwerach Mozilli pojawiła się właśnie nowawersja przeglądarki Mozilli, oznaczona numerkiem51 – i trudno powiedzieć, co w niej takiego naprawdę ważnego,poza być może zrobieniem dobrze audiofilom i dodaniem wsparcia dlakodeka FLAC.

Użytkownicy Firefoksa mogą już korzystać z serwisówoferujących muzykę wysokiej jakości w formacieFLAC, takich jak np. Bandcamp czy Tidal HiFi. Nowości tejtowarzyszy wprowadzenie obsługi dźwięku przestrzennego dlasferycznych filmów wideo na Facebooku.

Logowanie bez alarmu: formularz po HTTPS
Logowanie bez alarmu: formularz po HTTPS

Ulepszono pod kilkoma względami pasek adresowy. Będzie on terazalarmował ikonką przekreślonej na czerwono kłódeczki, jeślistrona logowania nie korzysta z połączenia HTTPS. Dodano do niegoteż wskaźnik powiększenia, wyświetlający skalę w procentach zakażdym razem, gdy strona została przeskalowana. Wskaźnik pozwalateż łatwo wrócić do domyślnego poziomu – wystarczy w tym celugo kliknąć.

Przed dodaniem hasła Firefox pozwoli je zobaczyć
Przed dodaniem hasła Firefox pozwoli je zobaczyć

Zmiany dotknęły menedżera haseł oraz menedżera zakładek. Tenpierwszy pozwala teraz zapisywać hasła dla formularzy bezwydarzenia „wyślij”, umożliwia też zobaczenie hasła przedjego zapisaniem, ten drugi doczekał się systemu atomicznegowysyłania przed synchronizacją – ma to uczynić cały procesbardziej niezawodnym poprzez zablokowanie pliku zakładek w jegoczasie.

Bardziej znaczące zmiany zaszły „pod maską”. Znaczniezoptymalizowano nowy proces e10s do renderowania webowych treści wtle. Jeśli tryb Okien Wieloprocesowych jest u Was włączonydomyślnie (a powinien być, chyba że korzystacie z jakichśstarszych rozszerzeń, które „gryzą” się z tą funkcją), tozobaczycie, że przełączanie się między kartami jest znacznieszybsze.

Większą szybkość odczują też ci, którzy skazani są naodtwarzanie wideo bez sprzętowej akceleracji – wprowadzone tuoptymalizacje zmniejszające obciążenie procesora pozwalają na wmiarę płynne, pełnoekranowe odtwarzanie wideo HD nawet naARM-owych komputerkach. Do tego dochodzą wsparcie dla WebGL2, orazwykorzystanie google’owej biblioteki graficznej Skia przez silnikgraficzny Firefoksa na Linuksie i Androidzie.

Nowy Firefox jest już w naszej bazie oprogramowania, w wersjachna Windowsa,macOS-aoraz Androida.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)