Firefox 70 już do pobrania: Automatyczny tryb ciemny i optymalizacje pod maską

Firefox 70 już do pobrania: Automatyczny tryb ciemny i optymalizacje pod maską21.10.2019 22:48
(fot. Shutterstock.com)
(fot. Shutterstock.com)

Do sieci trafiły pliki instalacyjne przeglądarki Firefox 70 dla wszystkich platform, a więc Windowsa, Linuksa i macOS. Co takiego wnosi najnowsze wydanie?

Choć okrągła liczba w oznaczeniu wersji może sugerować większe zmiany, to w istocie rzeczy Mozilla zajęła się głównie kosmetyką. Choć znajdziecie tu parę kroczków naprzód, jak również nieco świeżości w dziedzinie wyglądu UI.

Przeglądarka ma wygładzoną ikonę, zaprezentowaną wcześniej w tym roku, a motyw automatycznie dostosowuje się do tego używanego w systemie – jasny lub ciemny. Idąc dalej, ekran powitalny zawiera wskazówki ułatwiające pierwszą konfigurację. Listę zmian dopełnia zaś zmodyfikowany pasek narzędzi z nowym interfejsem obsługi konta Firefox.

350269778130462657

Mimo wszystko, większość usprawnień Firefoksa 70 znajduje się pod maską. Mozilla włączyła nowy interpreter kodu JavaScript, który wedle obietnic ma poprawić ogólną wydajność. Wyłącznie dla macOS przygotowano z kolei nowy kompozytor grafiki, ponoć znacznie zmniejszający zużycie energii. Drenowanie baterii na Macach to coś, z czym Firefox zmaga się od dawna. Ciekawe, ile tym razem dadzą obiecywane ulepszenia.

Nie zapomniano przy tym o optymalizacjach unikatowych dla Windowsa. WebRenderer został domyślnie włączony dla urządzeń o niskiej rozdzielczości ze zintegrowaną grafiką Intela. Patrząc od strony programisty, w trybie deweloperskim można przeprowadzić audyt mapowania kolorów i dostępności klawiatury dla trybu z WebRendererem.

350269778130659265

Kończąc, obsługiwane są dwie nowe właściwości CSS do kontroli pozycji i rozmiaru linii dekoracyjnych tekstu pod text-decoration-line, a nowy tryb edytora wieloliniowego pozwala pisać fragmenty kodu w WebConsole.

Mozilla zastrzega również, że Firefox 70 może miewać problemy z obsługą motywów stworzonych pod kątem starszych wersji. To za sprawą kilku zmian w semantyce.

Przeglądarkę Firefox 70 znajdziesz w naszej bazie oprogramowania.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (66)