Firefox bez powiadomień? Mozilla testuje blokowanie niechcianych komunikatów

Firefox bez powiadomień? Mozilla testuje blokowanie niechcianych komunikatów

Mozilla testuje blokowanie powiadomień
Mozilla testuje blokowanie powiadomień
Oskar Ziomek
02.04.2019 11:42

Mozilla pracuje nad ulepszeniem systemu powiadomień wyświetlanych w Firefoksie. Do testów posłuży wydanie 68 Nightly, w przypadku którego w kwietniu powiadomienia będą pokazywane według nowych zasad. Celem jest wyeliminowanie spamu i ochrona użytkownika przed machinalnym reagowaniem na komunikaty stron proszących o możliwość wyświetlania powiadomień czy dostęp do mikrofonu.

Twórcy Firefoksa nie chcą całkowicie pozbawiać internautów możliwości odczytywania powiadomień, ale sprawdzić, czy możliwe jest wdrożenie mechanizmu blokowania ich w uzasadnionych przypadkach bez szkody dla funkcjonalności stron i wrażeń użytkowników. Producent przeanalizował bowiem powiadomienia wyświetlane w Firefoksie i wyciągnął interesujące wnioski.

Powiadomienia w Firefoksie, z natarczywością których chce walczyć Mozilla.
Powiadomienia w Firefoksie, z natarczywością których chce walczyć Mozilla.

Jak się okazuje, najczęściej pokazywanym komunikatem jest prośba o zezwolenie na wyświetlanie powiadomień przez stronę po zamknięciu przeglądarki. Jak wynika z analizy, w Firefoksie Beta między 25 grudnia 2018 a 24 stycznia 2019 roku, takie powiadomienie pojawiło się około 18 milionów razy. Co jednak w tym kontekście ważniejsze – zgodę na wyświetlanie powiadomień wyraziło tylko niecałe 3 procent użytkowników.

Z drugiej strony warto wziąć pod uwagę komunikaty proszące o dostęp do mikrofonu, co jest w końcu niezbędne na przykład w przypadku czatów głosowych. W tym przypadku proporcja pozytywnej reakcji użytkowników jest niemal odwrotna – 85 procent osób zgadza się na taki dostęp, gdy wyświetlane jest powiadomienie.

Firefox i blokowanie powiadomień

Mając na uwadze powyższe spostrzeżenia, twórcy Firefoksa doszli do wniosku, że sytuację może uzdrowić wyświetlanie powiadomień jedynie w uzasadnionych przypadkach. W ramach eksperymentu, w Firefoksie 68 Nightly powiadomienia w kwietniu będą wyświetlane tylko wtedy, kiedy użytkownik po wyświetleniu danej strony zdąży skutecznie wejść z nią w interakcję.

W ramach eksperymentu, ikona powiadomienia będzie się pojawiać, ale sam komunikat zostanie na pewien czas wstrzymany, źródło: Mozilla Blog.
W ramach eksperymentu, ikona powiadomienia będzie się pojawiać, ale sam komunikat zostanie na pewien czas wstrzymany, źródło: Mozilla Blog.

W tym przypadku mowa jest o przejściu do elementu klikniętego myszą lub naciśnięciu przycisku na klawiaturze włącznie z reakcją na to działanie. Eksperyment podzielony jest na dwa etapy. Przez pierwsze dwa tygodnie, a więc już teraz, Firefox nie będzie informować użytkownika, że powiadomienie jest wstrzymane i zostanie wyświetlone dopiero po interakcji.

Przed ostatnie dwa tygodnie kwietnia będzie jednak inaczej – Firefox pokaże wówczas niewielką, animowaną ikonę. W ten sposób twórcy sprawdzą, czy grafika przykuwa uwagę użytkowników i czy są oni skłonni przy jej pomocy wywoływać powiadomienia na żądanie wcześniej, niż po zidentyfikowanej interakcji ze stroną.

W ramach eksperymentu, tym razem w stabilnym Firefoksie 67, Mozilla chce również zebrać możliwie dużo danych statystycznych o sposobie korzystania z powiadomień. Ma to pomóc lepiej dopracować ewentualnie dalej rozwijane mechanizmy blokowania komunikatów w niektórych przypadkach.

Blokowanie powiadomień dostępne w Firefoksie 68 Nightly

Aby testować blokowanie powiadomień, wystarczy pobrać najnowsze wydanie Nightly przeglądarki Firefox. Można je znaleźć w naszym katalogu oprogramowania. Na karcie programu Firefox należy odwiedzić menu Wszystkie wersje i tam wskazać właściwe wydanie do pobrania.

Stabilne wydanie Firefoksa zyskało niedawno kilka interesujących możliwości. W edycji 66 dodano automatyczne wyciszanie dźwięku w filmach, zaś wcześniej w programie pojawiła się także obsługa grafik WebP.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)