Firefox dostanie lepszą kontrolę nad blokowaniem autoodtwarzania

Firefox dostanie lepszą kontrolę nad blokowaniem autoodtwarzania21.09.2018 13:29
Firefox dostanie lepszą kontrolę nad blokowaniem autoodtwarzania

Firefox zyska niebawem bardziej przewidywalne blokowanie automatycznego odtwarzania mediów na odwiedzanych stronach. Zmianom towarzyszyć będą bardziej precyzyjne ustawienia, pozwalające dopasować zachowanie przeglądarki.

Możliwość blokowania odtwarzania filmów HTML5 pojawiła się w Firefoxie w 2015 roku, ale jej działanie na różnych stronach było niespójne – czasem film był wstrzymywany, czasem odtwarzany normalnie. Obecnie trwają prace nad rozwiązaniem tych problemów, dzięki czemu przyszłe wydania Firefoxa będą mogły blokować automatyczne odtwarzanie filmów z dźwiękiem, podobnie jak obecnie robi to Google Chrome.

Firefox będzie domyślnie blokował uruchamianie odtwarzania mediów w kartach, które nigdy nie były aktywowane przez użytkownika. Odtwarzanie będzie blokowane także w aktywnej karcie, kiedy włączymy odpowiednią opcję w ustawieniach przeglądarki lub jeśli materiał został udźwiękowiony, a użytkownik nie wykonywał na stronie żadnych czynności. Kiedy odtwarzanie będzie zablokowane, zobaczymy okno z informacją o tym i dostaniemy możliwość uruchomienia filmu. Decyzję będzie można „zapamiętać”, co jest równoważne z dodawaniem stron do białej lub czarnej listy.

350252326269052865

Nowe ustawienia autoodtwarzania znajdziemy już w Firefoxie Nightly w dziale about:preferences#privacy, w sekcji Uprawnienia. Na razie możemy w nim ustawić domyślne zachowanie przeglądarki oraz zarządzać lista wyjątków.

Kilka nowych ustawień znajdziemy także w testowym Firefoxie 63, ale nie są one obecnie wspierane. Do stabilnego kanału trafią raczej z wydaniem Firefoxa 64. Są też plany, by dodać możliwość blokowania odtwarzania WebAudio w Firefoxie desktopowym i mobilnym.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)