Firefox dostanie lepszą kontrolę nad blokowaniem autoodtwarzania

Firefox dostanie lepszą kontrolę nad blokowaniem autoodtwarzania

Firefox dostanie lepszą kontrolę nad blokowaniem autoodtwarzania
21.09.2018 13:29

Firefox zyska niebawem bardziej przewidywalne blokowanie automatycznego odtwarzania mediów na odwiedzanych stronach. Zmianom towarzyszyć będą bardziej precyzyjne ustawienia, pozwalające dopasować zachowanie przeglądarki.

Możliwość blokowania odtwarzania filmów HTML5 pojawiła się w Firefoxie w 2015 roku, ale jej działanie na różnych stronach było niespójne – czasem film był wstrzymywany, czasem odtwarzany normalnie. Obecnie trwają prace nad rozwiązaniem tych problemów, dzięki czemu przyszłe wydania Firefoxa będą mogły blokować automatyczne odtwarzanie filmów z dźwiękiem, podobnie jak obecnie robi to Google Chrome.

Firefox będzie domyślnie blokował uruchamianie odtwarzania mediów w kartach, które nigdy nie były aktywowane przez użytkownika. Odtwarzanie będzie blokowane także w aktywnej karcie, kiedy włączymy odpowiednią opcję w ustawieniach przeglądarki lub jeśli materiał został udźwiękowiony, a użytkownik nie wykonywał na stronie żadnych czynności. Kiedy odtwarzanie będzie zablokowane, zobaczymy okno z informacją o tym i dostaniemy możliwość uruchomienia filmu. Decyzję będzie można „zapamiętać”, co jest równoważne z dodawaniem stron do białej lub czarnej listy.

Obraz

Nowe ustawienia autoodtwarzania znajdziemy już w Firefoxie Nightly w dziale about:preferences#privacy, w sekcji Uprawnienia. Na razie możemy w nim ustawić domyślne zachowanie przeglądarki oraz zarządzać lista wyjątków.

Kilka nowych ustawień znajdziemy także w testowym Firefoxie 63, ale nie są one obecnie wspierane. Do stabilnego kanału trafią raczej z wydaniem Firefoxa 64. Są też plany, by dodać możliwość blokowania odtwarzania WebAudio w Firefoxie desktopowym i mobilnym.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)