Firefox już nie obawia się hałaśliwych kart: wystarczy kliknięcie, aby je wyciszyć

Firefox już nie obawia się hałaśliwych kart: wystarczy kliknięcie, aby je wyciszyć
03.08.2015 14:17
Firefox już nie obawia się hałaśliwych kart: wystarczy kliknięcie, aby je wyciszyć
Redakcja
Redakcja

Zaledwie kilka dni temu informowaliśmy o planach Mozilli związanych z wprowadzeniem do przeglądarki Firefox oznaczenia hałaśliwych kart. Deweloperzy potrzebowali niewiele czasu i z funkcji tej mogą już korzystać użytkownicy wydań nocnych. Funkcja działa sprawnie i robi znacznie lepsze wrażenie niż podobny mechanizm dostępny od dawna w Google Chrome.

Przeglądarki od dawna nie służą już jedynie do przeglądania stron internetowych, choć to oczywiście ich podstawowe i najważniejsze zadanie. Wprowadzenie funkcji przeglądania w kartach, a także stopniowe zwiększanie się ilości pamięci operacyjnej w naszych komputerach spowodowało, że często pracujemy z wielką liczbą kart. Niektóre z nich mogą wydawać dźwięki: pożądane, gdy to my samodzielnie uruchamiamy odpowiednie serwisy i odtwarzamy (nawet w tle) muzykę lub wideo, ale czasami i zupełnie z zaskoczenia, bez naszej wiedzy.

350140109343188929

W takiej sytuacji informacja o tym, która karta hałasuje, staje się bezcenna. Odpowiednie oznaczenia pojawiły się w Google Chrome na początku ubiegłego roku – wystarczy niewielka ikonka przy karcie, aby użytkownik wiedział, że odtwarza ona dźwięki. Firefox nie mógł pochwalić się taką opcją, choć odpowiednie zgłoszenie pojawiło się na Bugzilli jeszcze w 2009 roku. Ostatnie wydania nocne zmieniają tę sytuację. Teraz także internauci korzystający z przeglądarki Mozilli mogą szybko rozpoznać hałaśliwe karty. Na tym możliwości się jednak nie kończą: wystarczy kliknąć ikonkę, aby wyciszyć kartę bez przechodzenia na nią. Nie ma więc konieczności otwierania strony i np. zatrzymywania filmu. Jeżeli coś działa w danym momencie za głośno, po prostu to wyciszamy.

Podobną opcję znajdziemy w Google Chrome, niemniej nie jest ona domyślnie włączona i wymaga ręcznej edycji flag zaawansowanych ustawień. Najnowsza funkcja dostępna w Firefoksie jak na razie działa jedynie na stronach korzystających z multimediów w HTML5, niestety wymuszenie stosowania Adobe Flash Playera na np. YouTube powoduje, że ikona i sterowanie dźwiękiem nie są już dostępne. Na szczęście stron korzystających z HTML5 jest coraz więcej i z pewnością będzie ich przybywać, choćby ze względu na problemy bezpieczeństwa, jakie co jakiś czas dotykają rozwiązanie stworzone przez Adobe. Co jednak istotne, przeglądarka zapamiętuje ustawienie w ramach danej karty. Jeżeli np. przejdziemy na Vimeo i wyciszymy kartę, a następnie uruchomimy inny film, karta wciąż pozostanie bezgłośna.

Nie jest to ostatnia nowość w wydaniach nocnych. Mozilla postanowiła przebudować kartę about:performance, która dostarcza wielu informacji związanych z obciążeniem przeglądarki przez dodatki i aktualnie otwarte witryny. Co prawda funkcja jest przydatna przede wszystkim dla deweloperów, ale dzięki niej zbyt zasobożerne rozszerzenia może wykryć i zwykły użytkownik. Nowości zadebiutują w wydaniu stabilnym już niebawem, podobnie jak wersja 64-bitowa dla Windows i płynne przewijanie. Firefox w drugiej połowie tego roku powinien nas mile zaskakiwać. Miejmy nadzieję, że odrobi straty do Google Chrome.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)