Firefox na Androida idzie w odstawkę? Mozilla w 2019 roku chce zaskoczyć czymś nowym

Firefox na Androida idzie w odstawkę? Mozilla w 2019 roku chce zaskoczyć czymś nowym

Firefox na Androida idzie w odstawkę? Mozilla w 2019 roku chce zaskoczyć czymś nowym
Oskar Ziomek
04.07.2018 14:21, aktualizacja: 04.07.2018 16:25

W Sieci pojawiły się zaskakujące informacje dotyczące dalszego rozwoju podstawowej wersji Firefoksa na Androida. Okazuje się, że implementacja nowych funkcji w przeglądarce nie jest teraz na tapecie w Mozilli, zaś prace toczą się przede wszystkim nad czymś nowym, co ma zaskoczyć klientów w przyszłym roku. Jak informuje serwis GHacks, mobilny Firefox ma od teraz być tylko utrzymywany i dostawać kolejne poprawki bezpieczeństwa, zaś na aktualizacje związane z funkcjami nie ma co liczyć.

To wnioski, jakie wysnuto z opublikowanej kilka dni temu na Twitterze informacji odnośnie ewentualnego przenoszenia kodu Fennec (mobilnego Firefoksa) z Bugzilli na GitHuba. Okazuje się, że kod zostanie na Bugzilli, ale przy okazji zaznaczono, że obecnie nie pracuje się nad nim szczególnie intensywnie, zaś podstawą nowych, dużych rzeczy na Androida mają być biblioteki Android Components, a całość ma się pojawić na rynku w przyszłym roku.

Fennec will stay on Bugzilla but isn’t very actively being worked on right now, but Android Components will the basis of big things on Android in the next year!

— Emily Kager (@EmilyKager) 23 czerwca 2018Na tę chwilę w zasadzie nic więcej nie wiadomo. Pojawiają się spekulacje, że Firefox na Androida mógłby zostać zastąpiony przez nowy projekt Fenix, którego kod ostatnio zaktualizowany został właśnie pod kątem Android Components – ale to nie musi oczywiście o niczym przesądzać. Na koniec warto także pamiętać, że klasyczny Firefox na Androida to nie jedyna mobilna przeglądarka Mozilli.

Od zeszłego roku rozwijany jest również Firefox Focus. Tutaj od początku brakowało jednak wielu kluczowych funkcji, dodawano je stopniowo wraz z aktualizacjami i w praktyce dopiero od niedawna można go nazwać pełnoprawną przeglądarką. Standardowa wersja Firefoksa na bieżąco otrzymywała natomiast ciekawe zmiany, w tym silnik Quantum CSS, toteż (tymczasowe?) porzucenie tego projektu wydaje się tym bardziej zaskakujące.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (55)