Firefox OS sforkowany przez Chińczyków. H5OS to powrót do smartfonu za 25 dolarów

Firefox OS sforkowany przez Chińczyków. H5OS to powrót do smartfonu za 25 dolarów20.07.2015 14:31
Li Gong jeszcze jako prezes chińskiego oddziału Mozilli
Li Gong jeszcze jako prezes chińskiego oddziału Mozilli

Z bardzo tanimi smartfonami Mozilli nie bardzo wyszło, więc wmaju zarząd Fundacji ogłosiłzmianę w strategii związanej z Firefox OS-em. Uratować tenmobilny system mają teraz urządzenia z wyższej półki ikompatybilność z Androidem. Czy jednak do sukcesu potrzebuje onMozilli? Zainteresowanie budzą działania firmy AcadineTechnologies, która otrzymała z Chin hojne finansowanie prac nadwłasnym forkiem Firefox OS-a o nazwie „H5OS”.

Za projektem stoi były prezes Mozilla China, pan Li Gong, któryz nieujawnionych powodów odszedł z organizacji, by założyćwłasny startup o ciekawej nazwie „Gone Fishing”. Celem miałobybyć stworzenie kolejnego mobilnego systemu operacyjnegozorientowanego na zastosowania webowe, który częściowo bazowałbyna Firefox OS-ie. Z czasem startup zmienił nazwę na AcadineTechnologies i ujawnił, że powstający nowy system nosi nazwęH5OS. Wówczas pojawiły się pieniądze, i to niemałe. Kontrolowanyprzez chińskie władze holding Tsinghua Unigroup Internationalpoinformował, że wkłada w prace nad H5OS-em 100 milionów dolarów.

Li Gong jeszcze jako prezes chińskiego oddziału Mozilli
Li Gong jeszcze jako prezes chińskiego oddziału Mozilli

Nowy system trafi nie tylko na smartfony, znajdzie zastosowanieteż na tabletach, telewizorach i urządzeniach ubieralnych. Jakdotąd nic, czego nie byłoby w Firefox OS-ie, prawda? PlanyChińczyków są jednak bardziej śmiałe, niż Mozilli. Przedewszystkim ten bazujący na Linuksie i HTML5 system będzie znaczniemniej otwarty niż Firefox OS. Li Gong stwierdził, że posiadaniewłasnego systemu operacyjnego jest bardzo ważne, jeśli się wie,jak to robić, i może być bardzo dochodowe. Dodał też, żekonieczne są działania wyprzedzające całą branżę mobilną iszukanie inspiracji poza Doliną Krzemową. Okazało się też, żepan Li zabrał ze sobą sporo ludzi. Z 70 osób pracujących dziś wAcadine, 40 to ludzie, którzy wcześniej zajmowali się FirefoxOS-em w Mozilli.

Co jednak ma do tej sprawy chiński holding? Otóż dwa lata temuTsinghua Unigroup kupiło za 1,8 mld dolarów producenta procesorówSpreadtrum, właśnie tego, którego czipy zostały wykorzystane wultratanich telefonach Intex Cloud FX i Spice Fire One, wprowadzonychna rynek indyjski. Jak pisaliśmy, urządzenia te okazały siękompletnąklapą – Firefox OS okazał się zbyt zasobochłonny, bysprawnie działać na sprzęcie z jednordzeniowym procesorem i 128 MBRAM. Z H5OS sytuacja może jednak wyglądać zupełnie inaczej.

Na kupieniu Spreatruma zakupy chińskiego holdingu się bowiem nieskończyły. Wkrótce po tym Tsinghua Unigroup kupiło producentaprocesorów pasma podstawowego RDA Microelectronics, a następnieodkupiło od HP cały chiński segment biznesowy tej firmy. Teraz zaśstara się o przejęcie znanego producenta pamięci, firmy Micron.Ewidentnie holding, będący biznesowym ramieniem państwowegochińskiego Uniwersytetu Tsinghua, ma swoje plany. Czyżby chodziłoo powrót do koncepcji kosztującego 25 dolarów smartfona, którymbył w Mozilli tak bardzo zainteresowany właśnie Li Gong,założyciel dofinansowanej właśnie Acadine?

Chiński potentat, kontrolując zarówno sprzęt jak ioprogramowanie, a zarazem nie musząc się przejmować tymiwszystkimi patentami, którymi przejmuje się Mozilla, byłby wstanie w takiej cenie zbudować urządzenie daleko wydajniejsze,które znalazłoby uznanie w całym Trzecim Świecie. Kto wie więc,czy już w przyszłym roku na Aliexpresie nie zobaczymy nowych,ultratanich smartfonów, oferowanych w cenie poniżej proguzwolnienia od cła.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)