Firefox Photon: oto nowy interfejs Firefoksa, premiera w październiku

Firefox Photon: oto nowy interfejs Firefoksa, premiera w październiku

31.03.2017 17:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tempo rozwoju przeglądarek opartych na silnikach znanych z Chromium sprawiło, że Firefox przez wielu został już spisany na straty. Czyżby rzeczywiście rację miała Opera, narażając się co prawda najstarszym fanom, lecz migrując w czas na Blink i V8? Możliwe, że Firefox nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Coraz bardziej ekscytująco zapowiada się bowiem wersja 57, która do stabilnego kanału dystrybucji trafić ma w październiku. Od jakiegoś czasu wiadomo, że obok stopniowego wdrażania obsługi wielu procesów, migracji na WebExtensions, czy nowego typu motywów, czeka nas także kompletna przebudowa interfejsu przeglądarki. Makiety nowego wyglądu Firefoksa opublikował serwis GHacks.

źródło: ghacks.net
źródło: ghacks.net
  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Uwagę przyciągają przede wszystkim dwa elementy. Całkowicie porzucone zostały zaokrąglenia na pasku kart: teraz (co zresztą jest już dziś dostępne w dodanych niedawno kompaktowych motywach) karty są bezlitośnie prostokątne. Drugim elementem, który zwraca szczególną uwagę, jest pasek adresu.

Przyzwyczailiśmy się do tego, że szerokość paska jest ograniczona jedynie przyciskami nawigacyjnymi przeglądarki. Tymczasem nowy interfejs Firefoksa przewiduje pozostawienie sporej ilości niewykorzystanej przestrzeni. I nie chodzi tu bynajmniej o miejsce na przyciski rozszerzeń, gdyż pasek został wyśrodkowany. Na grafikach nie pojawia się także oddzielnie pole wyszukiwania.

Obraz

Na nowym pasku adresu znajdzie się także ikona trzech kropek, której kliknięcie poskutkuje wyświetleniem menu udostępniania. Stąd będzie można skopiować adres witryny, wysłać go mailem, a także udostępnić w serwisach społecznościowych. Warto zwrócić szczególną uwagę na dwie pozycje: jak widać, Firefox będzie miał wbudowane narzędzie do przechwytywania ekranu oraz możliwość ustawiania przypomnień lub powiadomień o zdarzeniach.

Z poziomu tego menu obsługiwać będzie można także synchronizację z innymi instalacjami przeglądarki, a zatem wysyłać konkretną kartą na inne urządzenia. Nie należy się jednak sugerować widocznymi na zrzutach ekranu wielkimi intensywnie niebieskimi tłami – są one elementem samouczków, które wyświetlane będą tylko przy pierwszym uruchomieniu programu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (171)