Flagi w Google Chrome: przegląd użytecznych funkcji testowych

Flagi w Google Chrome: przegląd użytecznych funkcji testowych

Flagi w Google Chrome: przegląd użytecznych funkcji testowych
Oskar Ziomek
03.08.2017 18:03, aktualizacja: 04.08.2017 11:49

Po opublikowanym w ubiegłym tygodniu przeglądzie skrótów klawiszowych dostępnych w Google Chrome, ponownie na warsztat bierzemy najpopularniejszą przeglądarkę, tym razem po to, by przyjrzeć się z bliska flagom, a więc eksperymentalnym funkcjom, które pozostają w fazie testów.

Pokażemy jak uzyskać do nich dostęp i je modyfikować, a w konsekwencji uaktywnić wiele przydatnych rozwiązań, które w inny sposób nie są dla użytkownika dostępne w ustawieniach. Zapraszamy zatem na przegląd kilku najciekawszych funkcji dostępnych dzięki flagom; zarówno w desktopowym Google Chrome na przykładzie wersji dla Windowsa, jak i w wersji mobilnej dla Androida.

Do listy flag w Chrome dostaniemy się wpisując w polu adresu chrome://flags. Po zatwierdzeniu klawiszem Enter, naszym oczom ukaże się długa lista funkcji, które z różnych przyczyn nie trafiły do stabilnej wersji przeglądarki i należy je traktować jako eksperymentalne. Nie warto również ignorować widocznego u samej góry komunikatu, który swoją treścią wyczerpuje wszystkie ostrzeżenia, które należy mieć na uwadze przed zmianą stanu którejkolwiek z flag:

Obraz

Poniżej przedstawiamy listę łącznie kilkunastu flag, które warto zmienić w przeglądarce by sprawdzić, na co ją stać gdy może korzystać z eksperymentalnych rozwiązań. Dodajmy jeszcze tylko, iż aby zmienione flagi miały wpływ na działanie Chrome'a, po modyfikacjach konieczne jest ponowne uruchomienie przeglądarki.

Na PC

  • Fast tab/window close – włączenie tej funkcji ma spowodować szybsze zamykanie kart i okien przeglądarki, co powinno być zauważalne w szczególności wtedy, gdy otwartych jest wiele kart jednocześnie,
  • Automatic tab discarding (tylko PC i macOS) – automatyczne usuwanie z pamięci operacyjnej komputera tych kart przeglądarki, których w danej chwili nie przeglądamy, w sytuacji gdy RAM-u zaczyna brakować. Witryny w owych kartach są ponownie przeładowywane, gdy znowu je odwiedzimy,
  • Tab audio muting UI control – po aktywacji zyskamy możliwość wyciszania kart, które generują dźwięki. Wystarczy przycisnąć ikonę głośnika widoczną tuż obok przycisku zamykania karty,
Obraz

Only Auto-Reload Visible Tabs – funkcja, dzięki której w przypadku braku połączenia z Internetem (tryb offline z sympatycznym dinozaurem) widoczne karty zostaną automatycznie przeładowane, gdy tylko łączność zostanie odzyskana,Offline Auto-Reload Mode – rozszerzenie powyższej funkcji, dzięki któremu przeładowane zostaną nie tylko widoczne, ale wszystkie karty, które nie zdołały załadować swojej zawartości ze względu na problemy z połączeniem sieciowym,Password generation – pozwoli wykorzystać wbudowany w przeglądarkę generator haseł, gdy Chrome wykryje formularz tworzenia nowego konta w dowolnym serwisie w Internecie,Smooth Scrolling (niedostępna w macOS) – aktywacja trybu płynnego przewijania treści,Switch 'Save as' menu labels to 'Download' – drobiazg, dzięki któremu w menu kontekstowym przeglądarki zmienimy treść napisów z *Zapisz jako na *Pobierz, co w tym kontekście może się wydawać bardziej intuicyjne.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)