Flash Player w JavaScript - co na to Apple?

Flash Player w JavaScript - co na to Apple?

Wojciech Cybulski
02.06.2010 14:24

Chris Smoak, deweloper pracujący w niewielkiej firmie RevShock, stworzył Smokescreen - odtwarzacz obiektów Flash bazujący wyłącznie na kodzie JavaScript i HTML5. Przy jego wykorzystaniu możliwe jest m.in. uruchomienie Flasha na mobilnych urządzeniach Apple takich jak iPhone, iPod Touch czy iPad.

Obecnie Smokescreen jest jeszcze na bardzo wczesnym etapie rozwoju i w najbliższej przyszłości będzie dostępny do celów testowych wraz z kodem źródłowym. Od strony technicznej skrypt odczytuje plik SWF, dokonuje jego dekompresji i pozyskuje obrazy oraz dźwięki, które są w nim zaszyte. Tak pozyskane dane są kodowane i przy wykorzystaniu grafiki wektorowej odtwarzana jest animacja SVG. Smokescreen zajmuje obecnie 175 KB i składa się z około 8 tys. wierszy kodu, przez co jego wydajność na mobilnych urządzeniach wyposażonych w energooszczędne procesory może być niewystarczająca. Twórcy przygotowali kilka stron z demonstracjami, które porównują działanie oryginalnego Flash Playera i Smokescreen. W sieci pojawił się także klip wideo prezentujący działanie Smokescreen na urządzeniach Apple - iPadzie i Maku.

Twórcy obiecują, że projekt będzie cały czas rozwijany i z czasem zaoferuje wsparcie dla większej liczby obiektów Flash. Wzrosnąć ma także wydajność rozwiązania, a liczba błędów ma ulec widocznej redukcji. Ciekawe, jak na działania tej niewielkiej firmy zareaguje Apple, starający się za wszelką cenę zmarginalizować rolę Flasha w Internecie i tym samym osłabić pozycję firmy Adobe.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)